Sistem dinamik modelleme yöntemi kullanılarak yolcu sadakatini etkileyen faktörlerin nedensel döngü diyagramlarının çizimi.
A study on passenger loyalty by using system thinking approach
  1. Tez No: 265554
  2. Yazar: MEHMET CEVAT TANKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
İş dünyasında pazar payı ve karlılık bir firmanın hayatta kalabilmesi ve faaliyetlerine devam edebilmesi için elde etmesi gereken en önemli öğelerdir. Havayolu sektörünün yüksek rekabette, büyüyen bir endüstri olması ve pazara yeni giren rakiplerin ve yolcuların sürekli değişim gözteren davranışsal özelliklerinden dolayı havayolu firmaları oldukça riskli bir ortamda çalışmaktadırlar. Yolcu sadakati burada havayolu firmalarının finanasal durumlarını stabil hale getirebilmeleri için anahtar rol oynamaktadır.Her ne kadar havayolu firmaları servis kalitesi, zamanında uçuş, filo modernizasyonu, yeni rotalar, bilet dağıtım kanalları ve daha birçok yöntem bulundursa da yolcu tercihini etkileyecek, hava ulaşımında sadakat güvenlik, varış havaalanının kapasitesi ve ayrıca yeni ve mevcut rakip firmalar arasında rekabet derecesi,yakıt fiyatları ve devlet düzenlemeleri gibi faktörlere bağlıdır.Bir yolcunun havayolu tercihini etkileyecek sadakat faktörlerinin tanımlanması ve nedensel döngü diyagramlarının çizimi havayolu yönetimine daha sağlıklı bir iş ortamı ve bakış açısı kazandıracaktır. Türkiye'de bu çalışma havayolları arasındaki rekabetinin optimum düzeye çekilerek hem yolcuların hem de firmaların şu anki koşullardan daha fazla fayda sağlamasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Market shares and profitability are the most important elements that a business company needs to obtain in order to survive and continue operation in a competitive market environment. Airline sector is a high competitive and growing industry and through new entrants and customers? slightly changeable behavioural intentions, airlines operate in a high rated risky environment. Customer loyalty plays the key role in these circumstances for airlines to stabilize their financial position. Although airlines have tools of service quality, on-flights, fleet modernization, routes served, ticket agencies and some more to affect customer choice, loyalty at air transportation is dependent on other determinants such as security, capability of the destinated airport, market conditions including; competitiveness among new entrants and existants, fuel costs and government regulations.Defining the variables of loyalty that affect on airline travellers? choices and drawing causal loop diagrams with the information gathered will help to form a perspective for airline management to a healthy organizational environment. In Turkey, this study is aimed to pull competitiveness between airlines to an optimum level that will support both passengers and firms with more benefits than the current conditions.