İlkokul öğretmenlerinin çalıştıkları okulun iklimine ilişkin algıları ile gerilim (stres) düzeyleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 41288
  2. Yazar: NAMIK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Araştırma ilkokul öğretmenlerinin çalıştıkları okulun iklimine ilişkin algılan, stres düzeyleri bu algı ve stres düzeylerinin deneklerin kişisel özelliklerine göre an lamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ve deneklerin okul iklimine ilişkin algılan ile stres düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaca ulaşabilmek için araştırmanın evrenini oluşturan îzmir metropol alanı içerisindeki 306 ilkokuldan rasgele 14 ilkokul seçilmiş,, bu ilkokullarda görevli 389 öğretmen içerisinden, gönüllü olan 199 öğretmen bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Belirlenen 3 alt probleme dayalı olarak öğretmenlerin çalıştıklan okulun ikli mine ilişkin algılarını belirleyebilmek için 46 sorudan oluşan, Örgütsel îklimi Betim leme (OCDQ) Anketi ile, öğretmenlerin stres düzeylerini ölçebilmek için; 3 bölüm ve 92 sorudan oluşan Minnesota Öğretmen Gerilimi Ölçeği kullanılmıştır. Deneklerden elde edilen verilere dayanılarak deneklerin, çalıştıklan okulun ikli mine ilişkin algılan ve stres düzeylerinin, onların kişisel özelliklerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini, belirleyebilmek için Varyans Analizi uygu lanmış, anlamlı birfarklılığın olduğu durumlarda bu farklılığın hangi grup ya da gruplar arasında olduğunu belirleyebilmek için, Duncan ve Scheffe Anlamlılık Tes tleri uygulanmıştır. İkili gruplar arasındaki farklılığı belirleyebilmek için t testi uy gulanmıştır. Deneklerin çalıştıkları okulun iklimine ilişkin algılan ile stres düzeyleri arasındaki ilişki, Korelasyon Analiziyle test edilmiştir. Araştırmanın sonuçları kısaca şöyle özetlenebilir. 1. Deneklerin bitirdikleri okula, yaşlarına, cinsiyetlerine ve görev yaptıklan ok ulun bulunduğu semte göre, çalıştıkları okulun iklimine ilişkin algıları arasında, an lamlı farklılıklar olduğu, 2. Deneklerin, çalıştıkları okulun iklimini algılan ile stres düzeyleri arasında negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the present research is (a) to find out teachers perceptions of school climate and stressors, (b) to investigate relationships between and among these perceptions and some personal characteristics, and (c) to find out if there is a rela tionship between teachers' perceptions of school climate and stress levels. Sample included volunteer teachers (n=199) randomly selected from among teachers (n=389) working with 14 elemantary schools randomly chosen from among 306 elemantary schools in Izmir metropolitan area. Subjects responded Organizational Climate Description Questionnaire (OCDQ) which includes 46 items and Minnesota Teacher Stress inventory which includes 92 items. Analysis of Variance was employed to examine variations of teachers' percep tions according to their personal characteristics Duncan and Scheffe Tests were em ployed to find out these variations. Correlations coefficient was computed find out relation between teachers' per ceptions of school climate and stressors. Major findings of this research are 1. Teachers' perceptions of school climate differ significantly according to the school they graduated, age gender and the location of the school they work. 2. There is a negative relationship between subjects' perceptions of school cli mate and stressors. Ill