İlköğretim müfettişlerinin öğretmenlerin mesleki gelişimine katkısı
Contribution to primary education inspectors to teachers? professional growth
  1. Tez No: 265555
  2. Yazar: KENAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, ilköğretim müfettişlerinin öğretmenlerin mesleki gelişimine olan katkısını tespit etmek; öğretmenlerin beklentilerini ortaya çıkarmak ve bu konuda ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesi hususunda öneriler sunmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada, ilköğretim okullarını denetlemekle görevli ilköğretim müfettişlerinin denetlemeler sırasında gösterdikleri tutum ve davranışlarla ilgili öğretmen görüşleri ile denetimle ilgili literatür taramasına yer verilmiştir. Araştırmada anket çalışmasından önce yapılan literatür taramasında öğretmenlerin hangi mesleki alanlarda ilköğretim müfettişlerinin katkılarına ihtiyaç duydukları araştırılmış, buna paralel olarak anket oluşturulmuştur. Hazırlanan bu anket İstanbul ilinin Bahçelievler, Bakırköy ve Güngören'den müteşekkil 3 ilçesinde uygulanmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma anketleri İstanbul ilinin Bahçelievler, Bakırköy ve Güngören'den müteşekkil 3 ilçesinde random(tesadüfî örneklem) yöntemiyle seçilmiş toplam 18 ilköğretim okulunda çeşitli branşlarda 323 öğretmene uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde ankete katılanlara (öğretmen) ?ait bilgilerden oluşan 6 soruluk bir bilgi formu yer almakta, ikinci bölümde ?ilköğretim müfettişlerinin öğretmenlerin mesleki gelişimine katkısı? nı tespit etmeye yönelik toplam 30 soru bulunmaktadır.Araştırmaya katılan öğretmenlere uygulanan anketlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde ?SPSS 18.0 (Statistical Package For Social Sciences) ? istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistikî olarak frekans (n), yüzde (%), ortalama (X), standart sapma (SS.) bulunmuştur. Cinsiyet ve okul değişkenleri için t ? testi çözümlemesi yapılmıştır. Kademe değişkeni için Kruskal-Wallis H Testi, yas, branş, meslekte çalışma süresi (kıdem) ile ilgili grup değişkenleri arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Bunlar; birinci bölüm giriş, ikinci bölüm kuramsal bilgiler ve literatür taraması, üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi, dördüncü bölüm bulgular, besinci bölüm sonuçlar ve tartışmalar, altıncı bölüm önerilerdir.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to determine contribution to primary education inspectors to teachers? professional growth, to reveal the teachers? expectations and to give some ideas about resolving sufficiencies about this matter.In this research, teachers? ideas and the scaning of literature about supervision is stated about behaviours and approaches of primary education inspectors during their inspection. Also before the survey it is searched that in which aspects teachers need the help of primary education inspectors and parallel to this the survey has been conducted. This survey is applied on three of counties in Istanbul including Bakırköy, Bahçelievler and Güngören.In the research scanning model is used. This survey is applied on 323 teachers from different branches and 18 primary school which is picked randomly in Bakırköy, Bahcelievler and Gungören. In the first part of the survey, there is an information form consists of six questions about participants (teachers) and in the second part consists of 30 question which is asked to determine ?contribution to primary education inspectors to teachers? professional growth?.?SPSS 18.0 (Statistical Package For Social Sciences) ? statistic programme is used to evaluate the data which is taken from survey applied on teachers. Frequency (f) , percantage (%), average (X) and standard deviation (SS) has been found statisticly for analyzing datas. T- test analysis has been made for sex and school variation. For degree variation Kruskal-Wallis H Test is made and also to determine whether there is any difference among group variation like age, branches and seniority or not, one sided variant analysis (ANOVA) is used. . For the datas which has been found, charts are made and they are also interpreted.This study consists of 6 parts. The first part is introduction, the second part is about theoretical information and literature scanning, the third part is the method of search, the fourth part is datas, the fifth one is results and debates and the last one is suggestions.