Fen ve teknoloji öğretmenlerinin uygulama çalışmaları yaparken karşılaştıkları engeller
The obstacles that elementary science teachers encounter while making their practices
- Tez No: 265557
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulları, 2. kademede görev yapan fen ve teknoloji öğretmenlerinin uygulama çalışmaları yaparken karşılaştıkları engeller; fiziki ortam yeterlilikleri ve yöneticiden kaynaklanan engeller bakımından belirlenmeye çalışılmaktadır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma anketi; İstanbul ili, Anadolu yakasında yer alan 3 ilçede bulunan devlet ve özel okul olmak üzere toplam 60 ilköğretim okulunda uygulanmıştır. Anket, ilköğretim okullarının sadece 2. kademede görev yapan fen ve teknoloji öğretmenlerine uygulanmıştır. Ankete 117 fen ve teknoloji öğretmeni katılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fen ve teknoloji öğretmenlerinin cinsiyet, kıdem, mezun olunan okul, bulunduğu okuldaki çalışma süresi, görev yaptığı okul türü, haftalık ders saati, sınıftaki öğrenci sayısı, bulundukları okulda laboratuvar olup olmadığı ve laboratuvardan yararlanma durumları gibi kişisel ve bağımsız sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde ise fiziki ortamın sorgulandığı 13 ve yöneticiden kaynaklanan engellerin sorgulandığı 14 soru bulunmaktadır.Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır; bunlar, giriş, ilgili yayınlar, yöntem, bulgular, sonuçlar ve önerilerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the obstacles and the difficulties that the elementary science teachers in the primary schools are faced with, due to physical environment and managers while working on practical works.The screening model is used in the study. The survey was applied to total 60 private and state elementary schools in three different districts on the Asian side of Istanbul. The survey was applied only to 117 elementary science teachers. The questionnaire consists of two parts. The first part contains personal information and individual questions. The second part is separated into two sections and there are 13 and 14 questions, respectively. At the first part of the questionnaire, there are questions about the personal information of the elementary science teachers, such as; their experience, graduation, gender, school type, number of students in the classrooms, working hours per week, existence of the laboratories, and the conditions of these laboratories and so on. At the second part of the questionnaire; there are two sections, one of them is related to the physical environment and the other one is related to the problems due to the managers.This study consists of six parts; these are; introduction, related books and articles, method, findings, results and proposals. The results which are meaningful at p.05 level are evaluated and shown in the tables. The groups which do not have significant differences are not included in the research.