Öğretmen görüşlerine göre okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin yöneticilik özellikleri
According to the administrators of early childhood education council of teachers of management features
  1. Tez No: 265556
  2. Yazar: MELTEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma yöneticiliğin temel özellikleri ile resmî ve özel okul öncesi kurumlarda gösterilen yöneticilik davranışları arasındaki ilişkiyi bulmak için yapıldı. Araştırma İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde bulunan üçü resmî devlet okulu yirmisi özel okul olmak üzere yirmi üç okul öncesi kurum ve 139 öğretmen ve yönetici ile yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile elde edilmiştir. Veriler değerlendirilerek okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerine ve bu yöneticileri görevlendiren kurumlara gerekli öneriler getirilmiştir.Araştırmanın birinci bölümü Türkiye'de okul öncesi eğitimi yöneticilerinin yöneticilik özelliklerinin belirlenmesi ile ilgili olarak problem durumunun, problem cümlesinin, alt problemlerin, sayıltı ve sınırlılıkların, çalışmanın öneminin belirlenmesi ve araştırma ile ilgili tanımlardan oluşmaktadır.İkinci bölüm, konu ile ilgili kuramsal görüş ve araştırmalara ayrılmıştır. Yönetim ve yönetim kuramları, yönetim süreçleri, yönetici, okul öncesi eğitim ve okul öncesi eğitim yönetimi ile ilgili bilgiler verilmiş, daha sonra konu ile ilgili olarak eğitim yönetimi ve okul öncesi eğitim yönetimi ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir.Üçüncü bölüm, araştırmanın yöntemi, evren ve örneklemi, veri toplama araçları ve verilerin çözümlenmesine ayrılmıştır.Dördüncü bölümde araştırmanın bulguları, beşinci bölümde bulgulardan elde edilen veriler ve konu ile ilgili yapılan daha önceki çalışmalardan yola çıkılarak yapılan tartışmalar, bulgu ve tartışmalardan yararlanarak ulaşılan sonuçlar ve konu ile ilgililere yapılan öneriler bulunmaktadır.Çalışmanın sonunda araştırma sırasında yararlanılan ve konu ile ilgili yapılmış çalışmaların yer aldığı kaynaklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study done for finding the correlation between the main properties of management and management attitude applied in official and private preschools. Research performed in 3 private and 20 official preschools with 139 teachers and managers which present in İstanbul, Beşiktaş.Datas obtain by a survey which developed by the researcher. Datas evaluated and necessary suggestions submitted to the preschool managers and employer foundations.First part of the study contains the descriptions about research and determination of management propertys. Second part mention to the theoretical opinions and researchs over the subject. Management and theoretical managements, management process, manager, preschool education and preschool management information explained and presearchs over the subject has given.Third part of the research is over researching method, duty collection tools and analysing of dutys. In the fourth part of the research, symptoms has given and the fifth part contains the comments which referring to prestudys, results attained from symptoms and comments and suggestions about the subject.The last part of the study contains the references.