6. sınıf 'Ses ve Özellikleri' ünitesinde işbirlikli öğrenme modelinin uzaktan eğitim ortamlarında uygulanmasının etkileri
The effects of applying the cooperative learning model in the 6th grade 'Sound and its Properties' unit in distance education environments
  1. Tez No: 762559
  2. Yazar: ÖMER KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı 6. sınıf fen bilgisi dersinde işbirlikli öğrenme modeliyle yapılan öğretimin öğrencilerin akademik başarı ve derse yönelik motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırma yarı deneysel desende ve ön test - son test yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda öğrenime devam eden 53 öğrenciden oluşmaktadır. Dersler fen bilimleri öğretmeninin yardımıyla araştırmacı öğretmen tarafından uzaktan eğitim ZOOM uygulaması üzerinden yapılmıştır. Uygulama süreci haftalık iki ders saati olarak toplamda beş hafta sürmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine ünite öncesinde SKBAT ve FÖYMÖ ön testler uygulanmıştır. Deney grubunun dersleri ZOOM uygulamasının özelliği olan“Ara Odalar”sayesinde işbirlikli öğrenme modelinin özelliklerine göre işlenmiştir. Kontrol grubunun dersleri ise ZOOM uygulaması üzerinden mevcut öğrenme yöntemiyle işlenmiştir. Ünite sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine SKBAT ve FÖYMÖ son testler uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Ses Konusu Başarı Testi”(SKBAT) ve“Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği”(FÖYMÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler kullanılmış; bununla birlikte normallik testleri, bağımsız örneklem t-testi, ANCOVA ve içerik analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubunda işbirlikli öğrenme modeli kullanılarak yapılan öğretimin mevcut öğrenme yönteminin uygulandığı kontrol grubuna karşı akademik başarı ve derse karşı motivasyonu artırdığı tespit edilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar doğrultusunda öğretmenlere işbirlikli öğrenme modeli ile ilgili seminerler verilmesi, yüzyüze eğitimin mümkün olmadığı durumlarda sosyallik ve sınıf samimiyetini sürdürebilmek amacıyla uzaktan eğitim süreçlerinde işbirlikli öğrenme modelinin kullanılması, fen ve teknoloji dersinin diğer ünitelerinin de işbirlikli öğrenme modeline yönelik ders planları yapılarak işlenmesi, gelecekte neler olacağı tam olarak tahmin edilemediğinden her şarta uyum sağlamak amacıyla teknolojik alt yapıları kullanmak ve özellikle fen bilimleri öğretmenleriyle bilgisayar ve teknoloji öğretmenlerinin birlikte teknolojik uygulamalara yönelik eğitimler almaları ve birlikte çalışmaları önerilmiştir. Araştırmacılara fen bilimleri dersinin işbirlikli öğrenme modeliyle uzaktan eğitim ortamlarında uygulanmasının farklı eğitim kademesindeki öğrencilerin dâhil edileceği araştırmalar yapılması, uzaktan eğitim ortamlarında dersler işlenirken teknolojik altyapı ve farklı uygulamalar için öğrencilerle ön hazırlık yapılması, öğrencilerin uygulama sürecindeki etkileşim ve iletişiminin artırılması için farklı uygulamalar ilave edilmesi, uzaktan eğitim ve işbirlikli öğrenmenin etkililiği ile ilgili genel bir değerlendirme yapmak için ulusal ve uluslararası araştırmaları kapsayan metaanaliz, metasentez ve tematikanaliz çalışmaları yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of teaching with the cooperative learning model in the 6th grade science lesson on students' academic achievement and motivation towards the lesson. The research was conducted in a quasi-experimental design and with the pre-test-post-test method. The sample of the research consists of 53 students studying in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year. The lessons were conducted by the researcher teacher through the distance education ZOOM application with the help of the science teacher. It lasted for a total of 5 weeks as two course hours per week. Before the unit, SKBAT and FÖYMÖ pre-tests were applied to the students in the experimental and control groups. The lessons of the experimental group were taught according to the characteristics of the cooperative learning model, thanks to the“Break Rooms”, which is a feature of the ZOOM application. The lessons of the control group were taught with the current learning method through the ZOOM application. At the end of the unit, SKBAT and FÖYMÖ posttests were applied to the experimental and control group students. In the research,“Sound Subject Achievement Test”(SSAAT) and“Science Learning Motivation Scale”(SLMS) were used as data collection tools. For analyzes for data analysis; Normality tests, sample t-test, ANCOVA and content analyzes were performed together. Descriptive statistics were used for the analysis of the data, however, normality tests, sample t-test, ANCOVA and content analyzes were performed. As a result of the research, it was determined that the teaching using the cooperative learning model in the experimental group increased the academic success and motivation towards the lesson compared to the control group, where the current learning methods were applied. In line with the results obtained in the research, giving seminars to teachers about the cooperative learning model, and using the cooperative learning model in distance education processes in order to maintain sociability and class intimacy when face-to-face education is not possible, teaching the lessons by making lesson plans for the cooperative learning model of the other units of the science and technology lesson, since it is not possible to predict exactly what will happen in the future, it is recommended that technological infrastructures be used to adapt to all conditions and that especially science teachers, computer and technology teachers should receive training on technological applications and work together. Conducting research to include students from different education levels in the application of the science course in distance education environments with the cooperative learning model, preparing with students for technological infrastructure and different applications while teaching courses in distance education environments, adding different applications to increase the interaction and communication of students during the application process, in order to make a general assessment of the effectiveness of distance education and cooperative learning, it is recommended to conduct meta-analysis, meta-synthesis and thematic-analysis studies covering national and international research.