Paleocoğrafya çalışmalarında polen analizi
Pollen analysis of palaeogeographical studies
  1. Tez No: 265561
  2. Yazar: BERNA HEPBİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Polen analizi yardımıyla paleocoğrafya rekonstrüksiyonu için çok önemli bilgiler elde edilmektedir. Bu bilgilerle çalışma alanı ve çevresinde ilgili döneme ait bitki örtüsünün bir resmi çıkarılabildiği gibi, bu bilgiler değişik gösterge verilerle, dendrokronolojik, arkeolojik kayıtlarla ve tarihi belgelerle desteklenerek geçmiş dönemlerin coğrafyası ortaya konulmaktadır.Bu çalışmada polen analizi sürecindeki bütün uygulamalara değinilmiş, polen analizi hakkında kavramlar sunulmuş ve kapsamlı örneklere yer verilmiştir. Ayrıca polen analizinin zayıf ve güçlü yönleri ve bu alandaki gelişmeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pollen Analysis provides very important data for palaeogeographic reconstructions. By the data, it is obtained the picture of vegetation concerning past-time interval. The Data are also compared with different proxies and dendrochronological, archaeological and historical records to gain of reconstructing geographical scene.In this study, it is referred all applications of the typical pollen analysis process. It is also explained important terms of pollen analysis and given place to its some extensive examples. Besides, it is represented strong and weak parts of pollen analysis together with recent progress.