Kamu yönetimi reformu çerçevesinde Türk su yönetimi
Turkish water management within the framework of public administration reform
  1. Tez No: 265587
  2. Yazar: OSMAN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tez, Türkiye'de bir dönüşüm süreci içindeki su yönetim sistemini incelemektedir. Dönüşüm süreci küresel etki kanallarının çerçevesini çizdiği bir düşünsel ortam içinde şekillenmektedir. Ayrıca, AB'ne üyelik süreci gibi bir başka dinamik de, aynı yönde etki yaratmaktadır.İlk olarak, küresel etki kanallarının oluşturduğu hegemonik söylem çerçevesinde gündeme getirilen su yönetimi reformu incelenmektedir. İncelemede, belirleyici olan kavram ve ilkeler ortaya konmaktadır. Kavram ve ilkeler, sürdürülebilir kalkınma, havza bazında entegre yönetim, talep odaklı yönetim, etkin fiyatlandırma ve yönetişim biçiminde sıralanmaktadır. Bu kavram ve ilkeler eşliğinde, bir doğal ve kamusal kaynağın piyasa ilişkilerine tabii tutulmasının amaç edinildiği savunulmaktadır. Bu amacın kaynağının neoliberal söylem olduğu ve kamusal kaynakların piyasa ilişkilerine dahil edilmesi ve özelleştirilmesinin, söylemin temel savlarından biri olduğu açıklanmaktadır. Bu bağlamda, rant kavramının açıklayıcı olduğu gösterilmiştir.İkinci olarak, suya dayalı kalkınma modelleri çerçevesinde Türkiye'nin Hidrolik Paradigma dönemini yaşamakta olduğu ve su yönetiminde, mevcut hukuki ve idari yapılanmasının sorunlar yaşadığı vurgulanmıştır. Hukuki ve idari yapılanma açısından incelenen iki örnek durumda, son yıllarda yaşanan sorunlar ortaya konmuştur.Üçüncü olarak da, suyun doğal ve kamusal bir kaynak olması çerçevesinde, insani bir hak olduğu savunulmaktadır. Bu bağlamda, devletin yurttaşların suya erişimini temel bir kamu hizmeti alanı olarak görmesi gerektiği savunulmuştur. Mevcut yapının etkin bir kamu hizmeti alanını sağlayacak şekilde değiştirilmesi gerektiği de vurgulanmaktadır. Bu hedef doğrultusunda, planlamaya dayalı ve konunun bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının gerekliliği gösterilmektedir. Bu hedefin siyasi bir tercihe dayandığı belirtilerek, böyle bir hedefin benimsenmesi için devletin toplumsal ihtiyaç ve taleplere karşı daha duyarlı hale gelmesinin gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses water management system in Turkey which is in the transformation process. It is occured in the framework of intellectual sitiuation which shaped by global impact channels like UN, WB and IMF. Moreover, as EU membership process is another dynamic, the impact is in the same direction.First of all, water management reform is analysed which is brought by the hegemonic course created by global impact channels. İn this analyses, the concepts and principles are put in the place that is determinant in this reform process. These are listed as sustainable development, the basis of integrated basin management, demand-oriented management, effective pricing and governance. these concepts and principles with, it is defended to aim to hold, the natural and public resource is subject to market relations. It is explained that the source of this objective is one element of the neoliberal discourse, and in that course one of the basic argument is natural-public resources included in the market relations and privatization of them. İn this manner, it is showed that the concept rente by point of Marx and Ricardo view is descriptive for process.Secondly, in this thesis is defended that, water-based development model within the framework of Turkey is experiencing the period of the Hydraulic Paradigm and water management, the existing legal and administrative structure was stressed that the problems experienced. İn this manner, with two case study, which is focused on legal and administrative structure, it is showed the problems occured in last years.Thirdly, it is defended that water is a human rihgt due to natural and public resource. It is defended that state must see the citizens?s access to water as the basic public service. In this context, the existing structure to provide an effective public service in the field need to be changed is the emphasis. Toward this goal, planning based on holistic approach needs to be addressed are shown. Finally a political choice based on this goal by specifying that such adoption of a goal for the state's social needs and demands are needed to become more sensitive.