Bürokrasiden yönetişime: Yönetim biçiminin değişmesi
From bureaucracy to governance: The changing of administration type
- Tez No: 265588
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bürokrasi, ekonomik ve toplumsal yapının nasıl yönetildiğini anlatan modern devletin yönetim biçimidir. Bir başka deyişle, bürokrasi, kurallara dayalı hiyerarşik düzen, kırtasiyecilik ve hantal devlet yapısı gibi patolojik tanımlamalardan daha farklı bir anlama gelmektedir. Bürokrasinin ekonomik ve toplumsal yapının yönetim biçimi olarak tanımlanması doğal olarak onun doğrudan devlet yönetimiyle ilgili olması sonucunu doğurmaktadır. Bu nedenle de bürokraside değişim, doğrudan devletin ekonomik ve toplumsal yapıyı biçimlendirmedeki konumunda, görevlerinde ve rollerinde meydana gelen farklılaşma olarak belirmektedir.Temel konusu bürokraside değişime olan bu çalışmada değişimin devlet düzleminde bürokrasiden postbürokrasiye değil, bürokrasiden yönetişime doğru olduğu savunulmaktadır. Çünkü postbürokrasi, bir yönetim biçimi olmayıp bürokrasinin örgütler dünyasında yaşadığı değişimi sınırlı bir şekilde anlatmaktadır. Bu nedenle değişim, yeni bir iktidar biçiminin ürünü olan yönetişimci yönetim biçimine doğru gelişmekte ve böylece devletin ekonomik ve toplumsal yapıyı yönetme ve yönlendirme pozisyonunda büyük farklılaşmalar yaşanmaktadır. Değişimin yönünü saptadıktan sonra yapılması gereken en önemli şey, değişimin nasıl gerçekleştiğini gösteren uygun bir inceleme nesnesi aracığıyla değişimi analiz etmektir. Bu çalışmada bu amaçla benimsenen araç, planlama anlayışındaki değişimdir.Planlama, devletin ekonomik ve toplumsal yaşama doğrudan müdahale etmesidir. Bu bağlamda planlama anlayışındaki değişim süreci sadece planlama tekniğinde yaşanan bir farklılaşma anlamına gelmemekte, bürokrasiden yönetişime doğru olan değişimi anlamak için en uygun yönetsel araç olarak da ön plana çıkmaktadır. Çünkü kalkınma planlaması, bürokratik yönetim biçimine uygun olarak kamu hizmeti temelli bütünsel bir ekonomik ve toplumsal kalkınmayı amaçlarken; stratejik planlama, piyasacı ilkeler üzerinde yönetişimci yönetim biçimini hayata geçirebilecek bir anlayışla yönetim biçiminin şekillendirilmesini öngörmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında bürokraside görülen değişimi analiz edebilmek için planlama anlayışındaki değişim süreci analiz düzeyine alınmakta ve böylece yönetim biçiminde yaşanan değişim, yönetim sürecinin çeşitli aşamaları bakımından araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bureaucracy is the administration type of the modern state that tells how the economic and social structures are administered. In other words, it has a different meaning from pathological definitions such as rules-based hierarchical order, red tape or cumbersome state. Defining the bureaucracy as the administration type of the economic and social structures naturally makes it directly related with the administration of the state. Therefore, changes within the bureaucracy directly changes the position, duties and roles of the state in shaping the economic and social structures.This study whose main subject in change bureaucracy asserts that the course of the change is not towards postbureaucracy but towards governance in state platform. Because, postbureaucracy is not a type of administration but it denotes a change of bureaucracy in a limited way in the in the world of organizations. For this reason, the course of change in towards governance which is a product of a new type of power paving the way for the state to direct or shape the economic and social structures in different ways. After determining the course of the change, the most important thing to do is to analyze this change through an appropriate examination object which demonstrates how the change occurred. In this study, the instrument adopted for this purpose is the concept in planning process.Planning is the direct intervention of the state in economic and social life. In this context, the changing process of planning understanding denotes not only the change in planning techniques but also how the administration type itself changes through planning. While development planning aims to a comprehensive economic and social development which is in line with bureaucratic administration, strategic planning envisages the implementation of the governance type of administration which is based on market based principles. Therefore, in order to analyze the change in bureaucracy, the changing process of planning understanding has been adopted as a level of analysis which made a research on changes in administration types, and different phases of administration processes.ABSTRACTBureaucracy is the administration type of the modern state that tells how the economic and social structures are administered. In other words, it has a different meaning from pathological definitions such as rules-based hierarchical order, red tape or cumbersome state. Defining the bureaucracy as the administration type of the economic and social structures naturally makes it directly related with the administration of the state. Therefore, changes within the bureaucracy directly changes the position, duties and roles of the state in shaping the economic and social structures.This study whose main subject in change bureaucracy asserts that the course of the change is not towards postbureaucracy but towards governance in state platform. Because, postbureaucracy is not a type of administration but it denotes a change of bureaucracy in a limited way in the in the world of organizations. For this reason, the course of change in towards governance which is a product of a new type of power paving the way for the state to direct or shape the economic and social structures in different ways. After determining the course of the change, the most important thing to do is to analyze this change through an appropriate examination object which demonstrates how the change occurred. In this study, the instrument adopted for this purpose is the concept in planning process.Planning is the direct intervention of the state in economic and social life. In this context, the changing process of planning understanding denotes not only the change in planning techniques but also how the administration type itself changes through planning. While development planning aims to a comprehensive economic and social development which is in line with bureaucratic administration, strategic planning envisages the implementation of the governance type of administration which is based on market based principles. Therefore, in order to analyze the change in bureaucracy, the changing process of planning understanding has been adopted as a level of analysis which made a research on changes in administration types, and different phases of administration processes.ABSTRACTBureaucracy is the administration type of the modern state that tells how the economic and social structures are administered. In other words, it has a different meaning from pathological definitions such as rules-based hierarchical order, red tape or cumbersome state. Defining the bureaucracy as the administration type of the economic and social structures naturally makes it directly related with the administration of the state. Therefore, changes within the bureaucracy directly changes the position, duties and roles of the state in shaping the economic and social structures.This study whose main subject in change bureaucracy asserts that the course of the change is not towards postbureaucracy but towards governance in state platform. Because, postbureaucracy is not a type of administration but it denotes a change of bureaucracy in a limited way in the in the world of organizations. For this reason, the course of change in towards governance which is a product of a new type of power paving the way for the state to direct or shape the economic and social structures in different ways. After determining the course of the change, the most important thing to do is to analyze this change through an appropriate examination object which demonstrates how the change occurred. In this study, the instrument adopted for this purpose is the concept in planning process.Planning is the direct intervention of the state in economic and social life. In this context, the changing process of planning understanding denotes not only the change in planning techniques but also how the administration type itself changes through planning. While development planning aims to a comprehensive economic and social development which is in line with bureaucratic administration, strategic planning envisages the implementation of the governance type of administration which is based on market based principles. Therefore, in order to analyze the change in bureaucracy, the changing process of planning understanding has been adopted as a level of analysis which made a research on changes in administration types, and different phases of administration processes.ABSTRACTBureaucracy is the administration type of the modern state that tells how the economic and social structures are administered. In other words, it has a different meaning from pathological definitions such as rules-based hierarchical order, red tape or cumbersome state. Defining the bureaucracy as the administration type of the economic and social structures naturally makes it directly related with the administration of the state. Therefore, changes within the bureaucracy directly changes the position, duties and roles of the state in shaping the economic and social structures.This study whose main subject in change bureaucracy asserts that the course of the change is not towards postbureaucracy but towards governance in state platform. Because, postbureaucracy is not a type of administration but it denotes a change of bureaucracy in a limited way in the in the world of organizations. For this reason, the course of change in towards governance which is a product of a new type of power paving the way for the state to direct or shape the economic and social structures in different ways. After determining the course of the change, the most important thing to do is to analyze this change through an appropriate examination object which demonstrates how the change occurred. In this study, the instrument adopted for this purpose is the concept in planning process.Planning is the direct intervention of the state in economic and social life. In this context, the changing process of planning understanding denotes not only the change in planning techniques but also how the administration type itself changes through planning. While development planning aims to a comprehensive economic and social development which is in line with bureaucratic administration, strategic planning envisages the implementation of the governance type of administration which is based on market based principles. Therefore, in order to analyze the change in bureaucracy, the changing process of planning understanding has been adopted as a level of analysis which made a research on changes in administration types, and different phases of administration processes.ABSTRACTBureaucracy is the administration type of the modern state that tells how the economic and social structures are administered. In other words, it has a different meaning from pathological definitions such as rules-based hierarchical order, red tape or cumbersome state. Defining the bureaucracy as the administration type of the economic and social structures naturally makes it directly related with the administration of the state. Therefore, changes within the bureaucracy directly changes the position, duties and roles of the state in shaping the economic and social structures.This study whose main subject in change bureaucracy asserts that the course of the change is not towards postbureaucracy but towards governance in state platform. Because, postbureaucracy is not a type of administration but it denotes a change of bureaucracy in a limited way in the in the world of organizations. For this reason, the course of change in towards governance which is a product of a new type of power paving the way for the state to direct or shape the economic and social structures in different ways. After determining the course of the change, the most important thing to do is to analyze this change through an appropriate examination object which demonstrates how the change occurred. In this study, the instrument adopted for this purpose is the concept in planning process.Planning is the direct intervention of the state in economic and social life. In this context, the changing process of planning understanding denotes not only the change in planning techniques but also how the administration type itself changes through planning. While development planning aims to a comprehensive economic and social development which is in line with bureaucratic administration, strategic planning envisages the implementation of the governance type of administration which is based on market based principles. Therefore, in order to analyze the change in bureaucracy, the changing process of planning understanding has been adopted as a level of analysis which made a research on changes in administration types, and different phases of administration processes.ABSTRACTBureaucracy is the administration type of the modern state that tells how the economic and social structures are administered. In other words, it has a different meaning from pathological definitions such as rules-based hierarchical order, red tape or cumbersome state. Defining the bureaucracy as the administration type of the economic and social structures naturally makes it directly related with the administration of the state. Therefore, changes within the bureaucracy directly changes the position, duties and roles of the state in shaping the economic and social structures.This study whose main subject in change bureaucracy asserts that the course of the change is not towards postbureaucracy but towards governance in state platform. Because, postbureaucracy is not a type of administration but it denotes a change of bureaucracy in a limited way in the in the world of organizations. For this reason, the course of change in towards governance which is a product of a new type of power paving the way for the state to direct or shape the economic and social structures in different ways. After determining the course of the change, the most important thing to do is to analyze this change through an appropriate examination object which demonstrates how the change occurred. In this study, the instrument adopted for this purpose is the concept in planning process.Planning is the direct intervention of the state in economic and social life. In this context, the changing process of planning understanding denotes not only the change in planning techniques but also how the administration type itself changes through planning. While development planning aims to a comprehensive economic and social development which is in line with bureaucratic administration, strategic planning envisages the implementation of the governance type of administration which is based on market based principles. Therefore, in order to analyze the change in bureaucracy, the changing process of planning understanding has been adopted as a level of analysis which made a research on changes in administration types, and different phases of administration processes.ABSTRACTBureaucracy is the administration type of the modern state that tells how the economic and social structures are administered. In other words, it has a different meaning from pathological definitions such as rules-based hierarchical order, red tape or cumbersome state. Defining the bureaucracy as the administration type of the economic and social structures naturally makes it directly related with the administration of the state. Therefore, changes within the bureaucracy directly changes the position, duties and roles of the state in shaping the economic and social structures.This study whose main subject in change bureaucracy asserts that the course of the change is not towards postbureaucracy but towards governance in state platform. Because, postbureaucracy is not a type of administration but it denotes a change of bureaucracy in a limited way in the in the world of organizations. For this reason, the course of change in towards governance which is a product of a new type of power paving the way for the state to direct or shape the economic and social structures in different ways. After determining the course of the change, the most important thing to do is to analyze this change through an appropriate examination object which demonstrates how the change occurred. In this study, the instrument adopted for this purpose is the concept in planning process.Planning is the direct intervention of the state in economic and social life. In this context, the changing process of planning understanding denotes not only the change in planning techniques but also how the administration type itself changes through planning. While development planning aims to a comprehensive economic and social development which is in line with bureaucratic administration, strategic planning envisages the implementation of the governance type of administration which is based on market based principles. Therefore, in order to analyze the change in bureaucracy, the changing process of planning understanding has been adopted as a level of analysis which made a research on changes in administration types, and different phases of administration processes.ABSTRACTBureaucracy is the administration type of the modern state that tells how the economic and social structures are administered. In other words, it has a different meaning from pathological definitions such as rules-based hierarchical order, red tape or cumbersome state. Defining the bureaucracy as the administration type of the economic and social structures naturally makes it directly related with the administration of the state. Therefore, changes within the bureaucracy directly changes the position, duties and roles of the state in shaping the economic and social structures.This study whose main subject in change bureaucracy asserts that the course of the change is not towards postbureaucracy but towards governance in state platform. Because, postbureaucracy is not a type of administration but it denotes a change of bureaucracy in a limited way in the in the world of organizations. For this reason, the course of change in towards governance which is a product of a new type of power paving the way for the state to direct or shape the economic and social structures in different ways. After determining the course of the change, the most important thing to do is to analyze this change through an appropriate examination object which demonstrates how the change occurred. In this study, the instrument adopted for this purpose is the concept in planning process.Planning is the direct intervention of the state in economic and social life. In this context, the changing process of planning understanding denotes not only the change in planning techniques but also how the administration type itself changes through planning. While development planning aims to a comprehensive economic and social development which is in line with bureaucratic administration, strategic planning envisages the implementation of the governance type of administration which is based on market based principles. Therefore, in order to analyze the change in bureaucracy, the changing process of planning understanding has been adopted