Telekomünikasyon sektöründe erişim sözleşmeleri
Access agreements in telecommunications sector
- Tez No: 310938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Erişim sözleşmeleri telekomünikasyon sektöründe rekabetin sağlanması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, erişim sözleşmelerinin hukuksal niteliğinin incelenmesidir.Bu çalışmada, öncelikle telekomünikasyon sektörünün kendine has özellikleri, tarihi gelişimi anlatıldıktan sonra, erişimin tanımı ve kapsamına ilişkin tespit ve değerlendirmelere yer verilmiş, erişim sözleşmelerinin genel olarak hukuksal özellikleri ve erişim sözleşmelerine düzenleyici kurumlar tarafından yapılan müdahalelerin kapsamı irdelendikten sonra, zorunlu unsur kavramı ve bu kavramın sözleşme özgürlüğü ilkesi karşısındaki durumu incelenmiş, bunun ardından, erişim sözleşmelerinin hukuk sistemimizdeki yeri ve önemi, anılan sözleşmelerin düzenleniş amacı, unsurları, tarafları, şekli, türleri, doğurduğu hüküm ve sonuçlar, gerek karşılaştırmalı hukukta gerek doktrinde ve gerekse yargı kararlarında yer alan farklı görüşler çerçevesinde ortaya koyulmaya, telekomünikasyon hukukuna özgü olarak ortaya çıkan erişim konusu ve erişim konusunun özel bir türü olan arabağlantı ve roaming sözleşmelerinin Borçlar Hukuku açısından hukuksal niteliği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Access agreements are crucial in order to create a competitive telecommunications market. The aim of this thesis is to consider the legal characteristics of access agreements.In this thesis, firstly unique properties, history and development of the telecommunications sector are explained and then description and scope of access are evaluated and determined. Legal properties of access agreements and the scope of the intervention of national regulatory authorities? to access agreements are generally explicated. Notion of ?mandatory elements? and state of this notion are inspected in the light of freedom of agreement. Afterwards, place and importance of access agreements in our legal system, purposes, elementes, parties, procedure, varieties, clauses and effects of mentioned agreements are introduced in perspective of different approaches found in comperative law, doctrine and jurisdications. Legal properties of access issue which is specific to telecommunications law, as a special kind of access, interconnection and roaming agreements are tried to determined in terms of contract law.