Evlilik birliğinin korunması
Protection of the legiminate fellowship
  1. Tez No: 265603
  2. Yazar: MURAT SAMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tezin konusu; ?Evlilik Birliğinin Korunması? dır. Tez, giris ve sonuçbölümleri dışında iki bölümden oluşmaktadır.Tez çalışmamızın giriş bölümünde, evlilik birliği, aile kavramları ve bukavramlar arasındaki ilişki, evlilik birliğinin korunması kavramı ve tarihsel süreçve yasal düzenlemeler incelenmiştir.Tez çalışmasının birinci bölümünde, Türk Medeni Kanunu'nda evlilikbirliğinin korunmasına ilişkin düzenlemeler, evlilik birliğinin kurulmasıesnasında, evlilik birliğinin devamı esnasında ve evlilik birliğinin sarsılmasıesnasında, alt başlıkları halinde incelenmiştir.Tez çalışmasının ikinci bölümünde, Özel Kanunlarda evlilik birliğininkorunmasına ilişkin düzenlemeler, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunhükümlerine göre evlilik birliğinin korunması ve Aile Mahkemeleri ve evlilikbirliğinin korunması, alt başlıkları halinde incelenmiştir.Tez çalışmamızın genelinde, evlilik birliğinin korunmasına yönelik genelhükümler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of master work: ?Protection of the legitimate fellowship" Themaster work contains to parts: introduction and conclusion.It becomes in the introduction. In our masterwork in the introduction,matrimonial community, family concept, between this concept the summary, theconcept of protection of the legitimate fellowship, historic history and legalregulations are examined.At the first part of our masterwork, the topics maintaining the disrupt of theMatrimonial community the licit closed-loop control with the Turkish civil code,during the marriage and run of the matrimonial community are summarized.In the second part of the masterwork, the regulations of the protection ofthe matrimonial community become in the private law summarized protect ofmatrimonial community according to the law with the number 4320 are examined.These law deals protection of the matrimonial community and family courts.In general, it is summarized by matrimonial community the general closedloopcontrol of the protection in the master work.