Yerel yönetimlerde stratejik planlama ve Çanakkale örneği
Strategic planning in local government and Çanakkale case
  1. Tez No: 265616
  2. Yazar: GÜLHAN KABADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Devlet anlayışının değişmesi sonucu ortaya çıkan refah devleti anlayışı ile devletlerin üstlendiği görevler artmış, gereksiz ve amacı aşan örgütsel büyüklükler oluşturmuştur. Artan görevlerin yanında merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki görev dağılımının yeterince sağlıklı yapılmaması da yönetime gereksiz maliyetler yüklemiştir ve kaynakların etkin kullanılamaması problemini doğurmuştur.Kamu kaynaklarının etkin kullanımına yönelik arayışlar, siyasi ve yönetsel hesap verme mekanizmaları ile mali saydamlığın geliştirilmesine yönelik arayışlar, devletin kurumsal örgütlenmesinin ve bu örgütlerin mali yönetiminin yeniden yapılandırılmasını zorunlu hale getirerek yeni reform arayışlarına neden olmuştur.Yeniden yapılandırmadan amaç Orta Vadeli Harcama Sistemi kapsamında planlama anlayışının yeniden canlandırılması, plan-program-bütçe ilişkisinin kurulması ile kaynak kullanım etkinliğinin artırılması, bütçe açıklarının ve kamu borçlanma gereğinin azaltılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, yürütme ve kamu kaynakları üzerinde siyasi denetimin ve sorumluluğun güçlendirilmesi, kamuda saydamlığın sağlanması ve politika üretimi ve yönetiminde hesap verme sorumluluğunun geliştirilmesidir.Kamu kaynaklarını etkin kullanmada önemli pay sahibi olan yerel yönetimler de son dönem reform çalışmaları içinde yerlerini alarak önemli görevler üstlenmişlerdir. Bu görevlerden en önemlisi de yukarıda saydığımız amaçları gerçekleştirebilecek olan stratejik planlamayı uygulamaya başlamalarıdır.Kamu yönetiminde yeni bir yaklaşım olan stratejik planlama uygulaması ve sonuçları da Çanakkale Belediyesi uygulamasında ele alınmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the change of state concept resulting in the emergence of welfare state concept, the responsibilities assumed by states increased and organizational enormities have formed that are unnecessary and exceeding the purposes. In addition to increased tasks, the unhealthy distribution of tasks between central and local administrations loaded unnecessary costs to administration and led to the problem of inefficient use of resources.Seeking for efficient use of public resources, search for mechanisms of political and managerial accountability and development of financial transparency have made restructuring of financial management of these organizations obligatory and caused new reform searches.The aim of restructuring is to revive planning concept in the context of medium term expenditure system, to increase the efficiency of resource utilization by establishment of plan-programme-budget relationship, to decrease the budgetary deficits and need for public debts, to increase the service quality, to strengthen the political supervision and responsibility on public resources, to provide public transparency and to develop the accountability in policy formation and management.Local administrations which have an important share in efficient use of public resources, have assumed important functions in recent reform actions. The most important of these functions is strategic planning applications that will realize the above mentioned purposes. The strategic planning application, which is a new approach in public administration, and its results are discussed in Çanakkale Municipality sample and the results are reviewed.