Özel kurs sözleşmesi
Special course contract
- Tez No: 265634
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tezin konusu özel kurs sözleşmesidir. Özel kurs sözleşmesi, kursiyer veya kanuni temsilcisi ile kurs işletmesi arasında yapılan bir özel hukuk sözleşmesidir. Sözleşme bir bütün halinde değerlendirilmiştir. Sözleşmenin özel hukuk ilişkileri içerisindeki yeri ve özelliklerine değinilmiş, sözleşmenin tanımı yapılmıştır. Sözleşmenin tanımı yapıldıktan sonra, kurs sözleşmesinin kuruluşu, şekli, tarafları, ve geçersizlik halleri incelenmiştir.Sözleşmenin tarafı kursiyer veya kursiyerin kanuni temsilcisidir. Kanuni temsilcilerin taraf olduğu kurs sözleşmesi, üçüncü kişi lehine yapılan bir sözleşmedir.Kurs işletmesinin hazırladığı başvuru belgesi icaba davet niteliğindedir. Başvuru belgesinin kurs işletmesine verilmesi icaptır.Kurs sözleşmesinin şekli, kurulma aşamasındaki sakatlıklar ve sözleşmenin iptal şartları Borçlar Kanununun genel hükümleri dikkate alınarak incelenmiştir.Kurs işletmesinin asli borcu, bilgi, beceri ve tecrübenin aktarılmasıdır. Kurs işletmesi edimini ifa ederken özenle yerine getirmelidir. Kurs sözleşmesi kural olarak tek tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Kurs ücreti sözleşmenin esaslı unsuru değildir. Ancak uygulamada sözleşme iki tarafa borç yükleyen sözleşme olarak yapılmaktadır. Bu durumda kursiyerin en önemli borcu kurs ücretinin ödenmesidirKurs sözleşmesi isimsiz sözleşmedir. Ücretin kararlaştırılmadığı kurs sözleşmelerinin vekâlet sözleşmesi olarak nitelendirilmesi mümkündür. Ancak ücretin belirlendiği, iki tarafa borç yükleyen sözleşme niteliğindeki kurs sözleşmeleri vekâlet sözleşmesi olarak nitelendirilemez. Borçlar Kanununun 396. maddesi kurs sözleşmesi açısından irdelenmiş, vekâlet sözleşmesi için düzenlenen bu hükmün kurs sözleşmesinin yapısına uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is special course contract. Special course contract is a civil law contract which is contracted among trainee or legal representative with the course of business. Contract is evaluated as a whole. The status and peculiarities of contract in civil law relations is mentioned, definition of contract is made. Organization of course contract, the formation, the parties, conditions, the cases of invalidity is examined.One part of the contract is the trainee or legal representative of the trainee. The course contract which the legal representative is a party shall be deemed as a contract which is in favor of third person.Application document which is prepared by course of business is an invitation to the offer. Application document which is given to course business shall be deemed as an offer.Form of the course contract, deficiencies in the establishment stage and cancellation conditions of agreement are examined by taking into account the general provisions of the Debt Law.The original debt of course businesses is to transfer of information, skill and experience. While the course business is fulfilling its obligation, it must act carefully. As a rule, course contract is a unilateral contract. Course fee is not an essential element of the agreement. However, in practice the course contract is being made as a bilateral contract. In this situation, the most important debt of the course trainee is the payment of course fee.The course contract is an anonymous contract. The contract in which the course fee is not determined, can be considered as a proxy contract. However bilateral contracts in which the fee is determined shall not be deemed as a proxy agreement. Article 396 of the Law on Obligations has been examined in respect of the course contract and the convenience of this provision, which is regulated for proxy contracts; with the structure of course contract has been evaluated.