II. Meşrutiyet Dönemi yayın organlarından Sırat-ı Müskim'de kadın ve aile
Woman and family in the magazine of Sırat-ı Müstakim that publication of Constitutional Monarchy II
  1. Tez No: 265635
  2. Yazar: KERİM BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kadın ve erkek farklı farklı yaratılmıştır. Bu durum erkeğin kadından üstün ya da kadının erkekten aşağı olmasını gerektirmemektedir. Bu farklılık insan bütününü oluşturan iki parçanın farklılığıdır. Birinin diğerinin tamamlayıcısı anlamını taşır. Nasıl ki, ancak hidrojen ve oksijenin birlikteliği suyu meydana getirir. Birinin eksikliği suyun oluşumuna engeldir. Suyun oluşumunda hidrojen ya da oksijenden birinin diğerine üstün olması düşünülemeyeceği gibi kadın ya da erkek biri diğerinden üstün ya da aşağı varlıklar değil, insanı oluşturan iki ayrı cinstir.İşte kadın ve erkek Yüce Allah tarfından dünyadaki düzen gereği farklı görev ve sorumluluklar için farklı yetenek ve karakterlerde yaratılmışlardır. Kadın ve erkeğin sosyal hayatta görev paylaşımı da bu farklılık göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.Ailede ve toplumda görev paylaşımı sözkonusu olunca Sırat-ı Müstakim yazarları kadına erkeğin görevlerini tamamlayıcı ve ikincil derecelerde görev ve sorumluluklar verilmesini önermişlerdir. Fakat erkeği kadından üstün tuttukları için değil yaratılış özellikleri gereği birincil işlerin yükünden, sorumluğundan kadını korumak için ona bu görevleri vermişlerdir. Daha güçlü, kuvvetli ve dayanıklı olan erkeğe zor görevler, daha zayıf ve hassas olan kadına daha hassas ve hafif görevler önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Woman and man are created with different aspects. These differences require neither man to be superior to woman nor woman to be more deficient than man. This is the difference of the parts of the unitary human and does not mean any superiority for each other. It is the complementary of the two genders like the difference of hydrogen and oxygen which generate water. Lack of one of these elements is a barrier for the formation of water. As we can not see a superiority of one of these two elements on each other or vice versa, man and woman are separate beings who complete each other.Woman and man are created with different abilities and characters by supreme Allah in consideration of different duties and responsibilities. Woman and man?s work sharing should be done by taking this difference into account. Allah has created each gender with the necessary abilities and equipment to complete the tasks He demands.By giving secondary duties, tasks and responsibilities to woman, Sırat-ı Müstakim?s writers wants to protect the woman from the heaviness of primary duties and responsibilities instead of putting man before woman. Hard tasks are given to man who is muscular, stronger and arduous while the simple tasks are given to woman as a delicate and sensitive being.