Early childhood teachers' beliefs towards children's participation rights of children
Okul öncesi öğretmenlerinin çocukların katılım haklarına ilişkin inançları
  1. Tez No: 399986
  2. Yazar: TUNA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinde (BMÇHS) yer alan çocukların katılım haklarına ilişkin, okul öncesi öğretmenlerinin inançlarını belirlemektir.Bu çalışma için veriler, 2014 yılı Temmuz-Aralık ayları döneminde, Ankara ilinde devlet ve özel ana okullarında çalışmakta olan 320 okul öncesi öğretmeninden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, Okul Öncesi Öğretmenlerinin Çocukların Katılım Haklarına İlişkin İnançları Ölçeği kullanılmıştır. Betimsel istatistik sonuçlarına göre, okul öncesi öğretmenlerinin, çocukların kendilerini ilgilendiren her konuda kararlara katılması yönünde görüşlerinin ne olumlu ne de olumsuz olduğu görülmüştür. Bağımsız örneklemler t-testi sonuçlarında, BMÇHS'den haberdar olma durumu ile öğretmenlik ya¸samına başlamadan önce BMÇHS'ye ilişkin herhangi bir eğitim almanın öğretmenlerin inançlarında anlamlı bir fark yaratmadığı ayrıca, BMÇHS'yi okuma durumu ile, meslek hayatı döneminde BMÇHS'ye ili¸skin katılınan kurs, seminer, atölye vb. çalışmaların öğretmenlerin inançlarında pozitif yönde etkili oldugu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to explore the beliefs of ECTs concerning children participation rights as stated in United Nations Convention on the Rights of the Child (UNCRC).The data was collected between July and December in 2014 from 320 ECT in public and private kindergartens in Ankara. Early Childhood Teachers Children Participation Rights Belief Scale (ECTCPRBS) was constructed as a measuring tool and implemented to early childhood teachers in kindergartens. ECTs have neutral beliefs towards children's participation in decision-making process which affect children. Independent samples t-test results revealed that there is no difference between ECTs who are aware of UNCRC and not aware of UNCRC and there is no difference between ECTs who have attended any training program in pre-service related to UNCRC and have not attended. Additionally,there is a significant difference between ECTs who have attended any course, seminar, workshop or conferences in in-service related to UNCRC and have not attended any of them yet, and there is a significant difference between ECTs who have read UNCRC and have not read yet.