Uluslararası Özel Hukukta trust kurumu
The institution of trust in Private International Law
  1. Tez No: 265651
  2. Yazar: ONUR CAN SAATCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Common law sisteminin, ?hukuk? kavramına en büyük katkısı nedir şeklinde bir soru sorulacak olursa, buna tek kelimelik bir karşılık vermek herhalde mümkündür: Trust. Kökenini feodal imtiyaz sistemi ve equity yargısında bulan bu benzersiz mal yönetimi aracı, günümüz dünyasında neredeyse her her alanda önemli roller üstlenmektedir.Tez, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, özellikle Kıta Avrupası kökenli okuyucuların kafalarında doğması muhtemel birtakım yanlış anlaşılmaları önleyebilmek için trust kurumu tanıtılmaktadır. Bu bölüm; trust, trust'ın kuruluşu ve ilişkinin tarafları hakkındadır. Esas vurgu, ilişkinin temel idarecisi olması dolayısıyla güvenilen kişinin üzerindedir.İkinci bölümde, konunun uluslararası özel hukuk boyutu gündeme gelmektedir. Uluslararası trust kavramı ve bundan doğan temel kanunlar ihtilâfı problemlerine değinilmektedir. Bu bölüm aynı zamanda, 1985 tarihli Trust'lara Uygulanacak Hukuka ve Trust'ların Tanınmasına Dair Konvansiyon'un genel kapsamına ve önem arzeden hükümlerine de yer vermektedir.Son olarak, kurum hakkında bir fikir sahibi olunduktan sonra, son bölüm, elbette trust ile ilgisi kurularak, Türk uluslararası özel hukukunun iki teorik problemine ayrılmıştır. İlk önce, vasıflandırma problemi üzerinde durulmuştur. Uluslararası bir trust ilişkisinden doğan uyuşmazlık bir Türk mahkemesi önüne gelirse ne yapılabilir? Daha sonra ise, trust ilişkilerinde kamu düzeni argümanının kullanımı meselesine ışık tutulmuştur. Kamu düzeni kavramı hakkındaki yaygın anlayış ve kavramın içeriği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
If one need to ask, what is the most significant contribution of common law to the concept of law itself; that can be answered in a single word: trusts. This unique wealth management device which has its origins back to feudal tenure system and courts of equity, plays important roles in today's world, almost in every field.The thesis has three chapters. At first chapter, in order to prevent some conceptional misundertandings especially for ones who have a civil law background., the institution of trust was introduced. This chapter is primarily about the term, its creation and the parties of the relationship. Main focus is around the trustee, as the whole administrator of the body.At chapter two, the term ?international trust? and basic conflict of law problems arising out of that relationship was given. This chapter was also introduced the general scope and important provisions of the ?Convention on The Law Applicable to Trusts and on Their Recognition? of 1985.Finally, after building an elementary knowledge about the institution, last chapter deals with two theoretical questions of Turkish private international law, of course in relation with the subject. First part primarily focused on the problem of classification/characterization. If a dispute arising from an international trust will come before a Turkish court, what can be done? Second part, on the other hand, put some light to the use of public policy argument in trust matters. The common notion about the concept of public policy and its contents were discussed.