Yanlış veya yanıltıcı beyan ve hareketlerle haksız rekabet
Unfair competition with wrong or deceptive statements and acts
  1. Tez No: 265653
  2. Yazar: AHMET TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Reklamcılık, Law, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Her hakkın bir sınırı olduğu gibi, rekabet hakkının da sınırları vardır. Buna göre, iktisadi (ekonomik) rekabet hakkının dürüstlük ve güven (objektif iyiniyet) kurallarına aykırı biçimde kullanılması, haksız rekabeti gündeme getirecektir. Bu çerçevede, özellikle emek prensibine (herkesin kendi çalışması ile ekonomik hayatta ilerlemesi prensibine) aykırılık çoğunlukla haksız rekabete sebebiyet verecektir.Haksız rekabetin önlenmesi; rakip işletmelerin korunması, tüketicilerin menfaatlerinin muhafazası, mesleki çıkarların gözetilmesi ve en önemlisi ekonomik düzenin işlerliğinin sağlanması bakımından büyük önem taşımaktadır.Haksız rekabet hukuki niteliği itibarıyla bir haksız fiildir. Başka bir ifadeyle haksız rekabet, BK. m.41 anlamında haksız fiilin özel bir türüdür. Aynı zamanda haksız rekabet, ekonomik kişilik haklarının ihlali anlamını da taşır. Dolayısıyla haksız rekabet kişilik haklarının korunması ile de yakından ilgilidir.Nitekim bu önemi dolayısıyla haksız rekabet oluşturan fiiller, anayasada, Türk Ticaret Kanununda, Borçlar Kanununda ve bazı özel nitelikli kanuni düzenlemelerde doğrudan veya dolaylı olarak yasaklanmıştır. Aynı şekilde halen Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde yer alan Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu Tasarılarında da haksız rekabet önemini korumaktadır.Haksız rekabet oluşturan fiilleri tek tek önceden belirleyebilmek mümkün değildir. Bununla birlikte haksız rekabet oluşturan fiillerin çoğunlukla ?yanlış veya yanıltıcı beyan ve hareketler? vasıtasıyla işlendiği görülmektedir. Başka bir ifadeyle haksız rekabet genellikle başkasının aldatılmasına yönelik olarak ortaya çıkmaktadır.Yanlış veya yanıltıcı beyan ve hareketle arasında, özellikle aldatıcı reklamlar ile iltibas oluşturan hareketler (bir mal veya hizmetin karıştırılacak şekilde benzerinin yapılması) önemli bir yer tutmaktadır.Nitekim özel nitelikli bazı kanuni düzenlemelere konu olan birtakım alanlarda da (fikri haklar, tüketici hukuku, marka, patent, endüstriyel tasarım, coğrafi işaret, sermaye piyasası) aldatıcı reklam ve iltibasın önlenmesine yönelik çeşitli hükümler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As any other rights have limits, competition right has also its own limits. The use of economical competition right against honesty (and trust) rules brings into unfair competition. In this context, particularly contradiction to the principle of effort (the pinciple of everyone?s progress on his own effort in economic life) causes to unfair competition generally.Preventing unfair competition, is very important in terms of protecting competing firms, guarding the consumers? interests, protecting vocational interests and most importantly maintaining the economic order?s functionality.Unfair competition is a tort in legal terms. In other words, unfair competition is a special kind of tort in the context of article 41 of Code of Obligations. Unfair competition also includes violations of personal rights. Unfair competition is closely releated with protecting personality rights.Thus, in accordance with this importance, unfair competitive practises are forbidden in the constitution, Turkish Code of Commerce, Code of Obligations and other particular legal arrangements, directly or undirectly. Similarly in draft texts of Turkish Code of Commerce and Code of Obligations which are currently on Turkish Parliament?s agenda, unfair competition secures its importance.It is not possible to prearranging the unfair competitive practises severally. Nonetheless it is seemed that unfair competitive practises mainly appear as ?wrong or deceptive statements and acts?. In other words, unfair competition generally is seen as misleading third parties.Among the wrong or deceptive statements and acts, especially misleading advertisements and ambiguity (confusion between at least two similar goods and services) are important ones.As a matter of fact, in some areas (intellectual rights, consumer law, trademark, patent, industrial design, geographical indication, capital market) which are subject to other particular legal arrangements, various provisions have been introduced to protect misleading advertisement and ambiguity.