Ses ve koku markaları
Sound and scent marks
- Tez No: 265655
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknolojinin sonucu olarak, adeta bünyemizin ayrılmaz bütünleyici parçasıymışçasına hayatımıza her geçen gün daha da nüfuz eden birtakım aygıtların kullanımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte teşebbüslerin geleneksel olamayan marka türlerine yönelme eğilimleri artmıştır. Bu marka çeşitleri güncel olarak tartışmalıdırlar.556 sayılı KHK'nın 5. maddesine göre, bir teşebbüse ait mal ve hizmetleri, başka teşebbüsün mal ve hizmetlerinden ayırt etmesi koşuluyla, çizimle görüntülenme koşuluna göre ifade edilen her çeşit işaret marka olabilecektir. Buna göre iç hukukumuzda ses ve koku gibi duyularımıza hitap eden işaretlerin marka olarak tescil edilmesinde bir sakınca yoktur.İlerleyen yıllarda, özgün olmak isteyen reklam ve pazarlama sektörlerinin daha çok sayıda ses ve koku markasına ihtiyaç duyacağı beklenmektedir. Çalışmamızda, ses ve koku markaları çeşitleri, avantajları ve tescil edilebilirlikleri yönünden incelenmiştir. Bu yapılırken de karşılaştırmalı hukuktan örneklere ve doktrin görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments, besides the wide spread of usage of different items, the companies begin to realize the importance of non-traditional trademarks. As of today, these new trademarks are debated.According to Article 5 of the Trademark Decree Law No.556, any sign capable of being represented graphically, provided that they are able to be distinctive can be registered as trademarks. In other words, sound and scent can be registered as trademarks under this Law.In the future, the advertisement companies who are willing to be unique will need these new kinds of trademarks. In this study, sound and scent trademarks which are assumed as new and different are examined in light of judicial decisions, literature and Laws.