Alıcının ayıplı malı iade edememesinin dönme hakkının kullanılmasına etkisi(Bk M. 204)
The effect of the inability of restitution of goods on avoidance of a sales contract
- Tez No: 265672
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çalışmamızda, alıcının ayıplı malı iade edememesinin dönme hakkının kullanılmasına etkisi (BK m. 204), giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ayrı bölümde incelenmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde satıcının ayıba karsı tekeffül borcu ve iade imkânsızlığı kavramı ele alınmıştır. Bu çerçevede öncelikle alıcının sahip olduğu seçimlik haklardan dönme hakkı ve bu hakkın kullanılmasının sonuçları ele alınmış, daha sonra ise iade imkânsızlığı hallerinin neler olduğu irdelenmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde iade imkânsızlığına neden olan hallerin dönme hakkına etkileri incelenmiştir. Bu çerçevede BK m. 204/ f. 1 hükmünün tarihsel gelişimi ve karşılaştırılmalı hukuktaki durumu ile hükmün uygulanmasının şartları açıklanmıştır. Bu bolümde son olarak BK m. 204/ f. 1 hükmüne yöneltilen eleştiriler ve hükümde belirlenen iade esaslarına alternatif bir düzenleme getirilip getirilemeyeceği tartışılmıştır.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, alıcının dönme hakkını ortadan kaldıran iade imkânsızlığı hallerine değinilmiştir. Bu çerçevede satım konusu malın alıcının kusuruyla ortadan kalkması hali üzerinde durulmuş ve alıcının sözleşmeden dönme hakkının ortadan kalkmasına yol açan diğer durumlar ele alınmıştır. Bu bölümde son olarak BK m. 204/ f. 2 hükmünün alıcının dönme hakkını ortadan kaldırmasının yerinde olup olmadığı tartışmasına yer verilmiş ve alıcının dönme hakkının sınırlanmasına alternatif çözüm yolları öngörülmesinin mümkün olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the effect of the inability of restitution on avoidance (rescission) which is regulated in Art. 204 of the Turkish Code of Obligations.The effect of inability of restitution on avoidance (Turkish Code of Obligations Art. 204) is examined in three main parts apart from the introduction and conclusion.In the first part of our study, sellers liability from defective goods and the concept of inability of restitution is examined. To reach this aim, firstly the rights of the buyer and then the conditions of inability of restitution are examined.In the second part of our study, the specific cases where the right of avoidance cannot be used is determined. The historical background of Art. 204 of Turkish Code of Obligations is explained and the application conditions of the article is determined with respect to comparative law. Finally in this part the criticisms against the aforementioned article and the question of an alternative restitution system are put forward.In the third part of our study, the situation where the inability of restitution does not have an effect on the right of avoidance is underlined. The cases where the buyer can not return the goods due to his faulty behaviors are specifically examined and other cases of non-avoidance are determined. Finally it is discussed whether the buyer?s loss of the right of avoidance is fair and whether an alternative solution can be sought.