2000 sonrası yaşanan krizlerin , yeniden yapılandırma beraberinde, Türk bankacılık sektörüne etkilerinin karşılaştırmalı analizi
Along with new structuring, comparative analyses of effects on Turkish banking sector for crises occurred after 2000
  1. Tez No: 265671
  2. Yazar: FATMA TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURULLAH UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Bankacılık Sektörü' nün yaşadığı Kasım 2000, Şubat 2001 ve 2008 küresel krizlerinden etkilenme durumunu ortaya koymaktır. Bu amaçla, finansal sağlamlık göstergeleri ve bazı temel bilanço göstergelerine dayanılarak karşılaştırmalı analizler ile sektörün krizlerden etkilenme düzeyleri tartışılmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre; 2001 krizinde ağır kayıplar veren Türk Bankacılık Sektörü, Yeniden Yapılandırma Programı ile başlatılan yapısal reformlar ve BDDK'nın denetleme ve düzenleme fonksiyonunu tavizsiz yerine getirmesi sektörü daha sağlam ve rekabet edebilir bir yapıya kavuşturmuştur. Bankaların iç denetim, iç kontrol ve risk yönetim sistemlerinin etkin bir şekilde işletilmesi sonucunda, aktif yapılarında, özkaynak ve sermaye yeterlilik rasyosunda ve karlılıklarında daha önce yaşanan krizlerdeki olumsuz etkiler 2008 krizinde görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forward effects of November 2000, February 2001 and 2008 financial crises on Turkish Banking Sector. Impact levels of crisis on the sector was discussed by using comparative analyses based on financial stability indicators and some basic financial statement.As a result of this study, Turkish Banking Sector which was seriously effected in 2001 financial crisis, after reforms with New Structuring Program and role of BDDK which fulfill his audit and regulation functions, banking sector became more robust and competitive. Negative impacts of earlier crises on active structures, equity, capital adequacy ratio and profitability of banks were not seen in 2008 financial crisis, because internal audit, internal control and risk management systems of banks were managed effectively.