Olağanüstü zamanaşı yoluyla taşınmaz mülkiyetinin kazanılması (TC Hukuku - KKTC Hukuku karşılaştırmalı)
Acquisition of immovable properties by means of acquistive prescription (Comperative study of Turkish Law and TRNC Law)
  1. Tez No: 265676
  2. Yazar: ŞÖLEN KÜLAHÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE SİRMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
?Olağanüstü Zamanaşımı Yoluyla Taşınmaz Mükiyetinin Kazanılması?, isimli tezimizde, olağanüstü zamanaşımı yoluyla taşınmaz mülkiyetinin kazanılması, Türk Hukuku ve KKTC Hukuku açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çerçevede, olağanüstü zamanaşımı yoluyla taşınmaz mülkiyetinin kazanılmasına konu olabilen taşınmazlar, ?Taşınmaz Mülkiyetinin Olağanüstü Zamanaşımı Yoluyla Kazanılmasının Taşınmaza İlişkin Şartları? adı altında birinci bölümde incelenmiştir. İkinci bölümde ise, ?Taşınmaz Mülkiyetinin Olağanüstü Zamanaşımı Yoluyla Kazanılmasının Zilyetliğe İlişkin Şartları? başlığı altında, taşınmaz mülkiyetinin olağanüstü zamanaşımı yoluyla kazanılabilmesi için, taşınmaz üzerindeki zilyetliğin taşıması gereken özellikler incelenmiştir. ?Taşınmaz Mülkiyetinin Olağanüstü Zamanaşımı Yoluyla Kazanılmasının Hüküm ve Sonuçları? başlığını taşıyan üçüncü ve son bölümde ise, olağanüstü zamanaşımı yoluyla taşınmaz mülkiyetini kazanan zilyedin, taşınmazın adına tescilini sağlayabilmesi için yapması gereken usulî işlemler ile olağanüstü zamanaşımı yoluyla taşınmaz mülkiyetinin kazanılmasının sonuçları, her iki hukuk düzeni açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Çalışmamız sonucunda, olağanüstü zamanaşımı yoluyla taşınmaz mülkiyetinin kazanılmasının, her iki hukuk düzeni açısından da uzun süren zilyetliğe dayalı bir kazanım yolu olarak düzenlendiği ortaya çıkmıştır. Ancak, Türk Hukuku ve KKTC Hukuk düzenleri arasındaki farkların, olağanüstü zamanaşımı yoluyla taşınmaz mülkiyetinin kazanılmasının, değişik şekillerde hükme bağlanması sonucunu doğurduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis which is called ? Acquisition of Immovable Properties By Means of Acquistive Prescription?, acquistive prescription is analysed by comparing Turkish and the TRNC legal systems. Within this framework, immovable properties that can be subject to acquistive prescription are considered in the first chapter named ?Conditions of Acquistive Prescription Related to Immovable Properties?. In the second chapter which is called ?Conditions of Acquistive Prescription Related to Possesion?, charecteristics of possesion over the immovable property has been discussed which are necsesary acquistive prescription. In the last chapter which is named ? Effects and Results of Acquistive Prescription?, procedural conditions that must be satisfied in order to be able to register the immovable property in the name of possesor who acquired the ownership and the results of acquisition of immovable properties by means of acquistive prescription is discussed by comparing Turkish and the TRNC legal systems.Our analysis showed that acquistive prescription is a way of acquistion of immovable properties depending on longterm possesion in both legal sysems. It should be noted that differences in two legal systems led to regulation of acquistive prescription in different ways.