Türk-Rus ilişkileri ve bir örnek uygulama olarak Vladimir Putin'in ziyaretinin yazılı basın ve elektronik sürümlerinde ele alınışı
Turkish-Russian relations and an applied case on the treatments of the visit of Vladimir Putin in the print-media and electronic versions'
- Tez No: 265696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLEND AYDIN ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye ve Rusya Federasyonu Avrasya bölgesinin başlıca ülkelerindendir. Son yıllarda Türk-Rus ilişkileri büyük bir gelişme göstermektedir. İkili ilişkiler tarihsel rekabete dayanan ilişkilerden çok boyutlu işbirliği sürecine geçiş yapmaktadır. Bu tez, Türk-Rus ilişkilerinin tarihten günümüze kadarki gidişatını inceleyip bugünkü durumunu betimleyip yazılı basında ve elektronik sürümlerinde ele alınışı konusunda bilgi edinmeyi amaçlamaktadır.Bu çalışmada Türk-Rus ilişkilerinin güçlendirilmesinde büyük bir rol oynayan Rusya Federasyonu'nun eski devlet başkanı, günümüzde başbakanı olan Vladmir Putin'in 8 Haziran 2010 tarihli Türkiye ziyareti ardından Türkiye ve Rusya yazılı basın ve elektronik sürümlerinde çıkan haberler temel alınmıştır. Haberlerin içerik analizi yapılmış ve Türk-Rus ilişkilerinin basında nasıl yansıtıldığı araştırılmaya çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre iki ülkenin yazılı basın ve elektronik sürümlerinde ülke imajlarının olumlu yönlerden gösterildiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar uluslararası ilişkiler ve özellikle kamu diplomasisinin medya ile etkileşiminin ne denli önemli olduğunun bir göstergesidir. Hızla gelişen Türk-Rus ilişkilerinin diplomatik alandaki söylemleri pozitiftir ve her iki ülkenin farklı sahip gruplarına ait gazetelerde de aynı pozitifliliği korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Russian Federation and Turkey are the major countries of Eurasian region. Turkish-Russian relations in recent years have shown a great improvement. The bilateral relations of two countries based on the historical competitive relationship have been transforming to multi-dimensional cooperation. This thesis, aims to an investigation of Turkish-Russian relations from the beginning to nowadays and also focuses on describing its present conditions and obtaining the general information about how it has been presented in print-media and electronic versions?.In this study, we based on the news printed in Turkey and Russian press?s by following the visit of former president and actual prime minister of Russia Federation: Vladimir Putin, who is considered playing an outstanding role in the improvements of the Turkish-Russian relations. The content analysis of these news were done and we tried to study how the Turkish-Russian relations had been presented in print-media and electronic versions?.According to the research results on Turkey and Russia, the images are showing positively in print-media of two countries. These results are indicators that how the interaction between the international relations, particularly the public diplomacy and the media is important. The Turkish-Russian relations being rapidly developed to continue to have a positive diplomatic discourse, and on another side this positivism is maintained in the newspapers belonging to the different media groups of the both countries.