İç ve dış paydaşların değerlendirmelerine göre Anadolu Üniversitesi'nin kurumsal itibarı
Anadolu University's corporate reputation according to the views of internal and external stakeholders
  1. Tez No: 265705
  2. Yazar: ASLI ÇİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Başkalarından saygı görme ve itibar kazanma ihtiyacı tarih boyunca hep var olmuştur. Kurumlar açısından itibar kavramı ise 1990'lı yıllardan itibaren öncelikle işletmeler üzerinde yapılan araştırmalarla gündeme gelmiş ve alanyazında tartışılan bir konu olmuştur. Konu genellikle çeşitli sektörlerde etkinlik gösteren kamu ve özel kurumlar açısından incelenmektedir. Yapılan tartışmalarda pek çok alanda değişimin yaşandığı günümüz koşullarında kurumların varlığını sürdürebilmeleri ve çeşitli açılardan rekabet avantajı sağlamalarında iyi bir itibara sahip olmalarının önemli olduğu ifade edilmektedir. Bu bağlamda, eğitim kurumu olarak üniversitelerin itibarının yüksek olması gerektiği ileri sürülmektedir.Bu araştırmanın genel amacı iç ve dış paydaşlarının değerlendirmeleri açısından, Anadolu Üniversitesi'nin kurumsal itibarını ortaya çıkarmaktır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde önce konuyla ilgili alanyazın taraması yapılarak kavramsal çerçeve ortaya konulmuş, sonrasında araştırmanın amacına uygun bir ölçek uygulanmıştır. Ölçek iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm katılımcıların demografik bilgilerini içermektedir; ikinci bölüm ise yönetim ve liderlik, çalışanlar, işyeri ortamı, kurum kültürü, ürün ve hizmetler, toplumsal sorumluluk boyutlarına ilişkin toplam altmış dört maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin güvenirlik katsayısı .89 olarak bulunmuştur. Araştırmanın evreninde iç paydaşlar akademik, idari ve işçi personel alt gruplarından oluşan üniversite çalışanları ve öğrencilerinden; dış paydaşlar ise üniversite ile ilişki içinde olan esnaf, tüccar, sanayici, meslek kuruluşu yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, basın mensupları ve kamu kurumu çalışanlarından oluşturulmuştur.Araştırma sonucunda Anadolu Üniversitesi'nin kurumsal itibarı konusunda genel olarak katılımcıların olumlu görüşe sahip oldukları görülmüştür. Ancak; iç ve dış paydaşların kendi aralarında ve bunların alt grupları arasında itibar değerlendirmeleri açısından bazı görüş farklılıkları vardır. Katılımcıların yönetim ve liderlik, çalışanlar, ürün ve hizmetler boyutlarında Anadolu Üniversitesi'nin itibarı hakkında olumlu görüş belirtmedikleri; işyeri ortamı, kurum kültürü ve toplumsal sorumluluk boyutlarında ise olumlu görüş belirttikleri görülmüştür. İtibarın en iyi olarak algılandığı alan işyeri ortamı, en kötü olduğu alan ise kurumdaki yönetim ve liderlik olmuştur. Anadolu Üniversitesi'nin, hakkında olumsuz görüşlerin belirtildiği bu üç boyuttaki eksiklikleri belirlemesi, bunların giderilmesi için çeşitli uygulamaların yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The need of getting respect from others and building reputation has always been important throughout the history. The concept of corporate reputation, which started with studies on companies, has become an issue in literature since 1990s. It has been investigated for public and private sector companies that have operations in different sectors. In today?s conditions in which changes and development happen rapidly and continuously in many sectors, it has been expressed that having good reputation is important for sustainability and getting competitive advantages. Within this context, it has been suggested that as educational institutions, universities? reputation should be high.General purpose of this study is to reveal the views of internal and external stakeholders of Anadolu University about its level of institutional reputation. The study was performed in survey model, during which first, the conceptual framework put forward by the existing literature review and then toward the purpose of the study a Likert-type scale was developed and implemented. The scale consisted of two parts. The first part included demographic information about participants. The second part consisted of a total of sixty four items associated with the dimensions of: Management and leadership, employees, workplace, corporate culture, products and services, social responsibility. The Cronbach?s Alpha coefficient was calculated as .89 for the whole scale. In the population of research, internal stakeholders consisted of students and employees of the university which are sub-groups of academic staff, administrative staff and blue-collar workers. The external stakeholders consisted of tradesman, merchants, manufacturers, managers of professional institutions, representatives of non-governmental organizations, press members and employees of public organizations that have close relations with the university.Results showed that generally the stakeholders have positive views about Anadolu University?s reputation; but according to evaluation of reputation, some differences of opinion exist when comparing internal and external stakeholders and between their sub-groups. Participants did not have positive opinions about Anadolu University?s reputation in the dimensions of management and leadership, employees, products and services. However, they have positive opinions in the dimensions of workplace, corporate culture, social responsibility. Workplace was perceived as the best dimension of the reputation while management and leadership was the worst. It appears that Anadolu University should determine insufficient components in the dimensions which have been criticized negatively, and some initiatives are necessary for improving the reputation in related areas.