Hazır giyim perakendeciliği yapan mağazalarda görselliğe dayalı sergileme etkinlikleri: Eskişehir ilinde bir araştırma
Displaying activities based on visuality in ready-to-wear retailing stores
- Tez No: 265704
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Hazır giyim perakendeciliği yapan mağazalar sergileme konusunda bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu nedenle, sergilemede başarılı olmanın çeşitli yollarını aramaktadırlar. Bu noktada görselliğin önemi ön plana çıkmaktadır. Görsellik, müşterilerin dikkatini çekmek üzere tasarlanan sergilerin temel özelliğidir. Tezin ilk bölümünde, sergileme kavramı kısaca açıklanmış ve daha sonra da hazır giyim perakendeciliği yapan mağazalarda görselliğe dayalı sergileme konusu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde tezin teorik kısmını sınamak amacıyla, Eskişehir ili merkezindeki hazır giyim perakendeciliği yapan mağazalar üzerinde nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, mağaza yöneticileri ve görsel sergileme konusunda nicel araştırma yapmayı düşünen akademisyenler açısından yararlı olacaktır. Sergilemede görselliğin yararları her zaman dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The stores which are operated in ready-to-wear retailing can encounter with some problems about displaying. So that these stores try to find a way to succeed in displaying. At this point the importance of visuality comes forward. Visuality is the basic property of the displays which are created to attract the customers attention. In the first section of the thesis, we have concisely explained the displaying term and then we have elaborated the subject of displaying based on visuality in ready-to-wear retailing stores. In the second section, to test the theoretical part of the thesis, we have implemented a qualitative research on the ready-to-wear retailing stores which are operate in the center of Eskişehir. The results of this research can be helpful for the store managers and the academic personal who has a thought to make a quantitative research about visual displaying. The benefits of visuality in displaying should always considered.