The impact of Syrian NGOs on civil society in Syria & integration with international system
- Tez No: 652200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAMAN KEPENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mart 2011'de Suriye'de barışçıl protestoların patlak vermesinden sonra, özellikle Humus ve Daraa gibi binlerce ailenin yerlerinden edilmesine yol açan yaygın halk hareketliliğine ve önemli askeri operasyonlara tanık olan illerde insani ihtiyaçlar hızla artmaya başladı. 2011'in sonu ve 2012'nin başında binlerce sivilin acil bir insani müdahaleye ihtiyacı var. Bir yanıt olarak, yerel toplulukların desteğiyle yerel sivil aktivistler, yanıt olarak boşlukları doldurmak ve sivillerin olası ihtiyaçlarını karşılamak için girişimler yarattı. Meslek örgütlerine dönüşmeye başlayan bu girişimler Suriye sivil toplumuna girdi ve onun içinden çalıştı. Çoğunun sıfırdan başladığı ve sivil toplum kuruluşlarında sıfır deneyime sahip olduğu deneyimlerini önemli ölçüde artırdılar, çünkü Suriye rejimleri, Suriye'yi yöneten rejimler, sivil toplumun 60 yıldan fazla büyümesi için yer bırakmadı ve STK'ların çalışmalarını yükseltmek için çalışmalarını engelledi. topluluklar. Bu çalışmada, Suriyeli STK'ların tarihini ve tipolojisini ve 2011'den sonra Suriye sivil toplumu üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu araştırmanın önemi, bir yandan Suriye müdahalesinde rol alan insani yardım kuruluşlarının, diğer yandan sivil toplumun bir parçası olarak rollerinin öneminden geliyor. Çalışma boyunca, bu kuruluşların gerçekliğine yönetişim, yapılar, stratejik planlama ve bir yapı ve uygulama düzeyi olarak kurumla ilgili birçok bölüm açısından baktık. Ayrıca, Suriye'ye yapılan bağış ve tepkilerin şekillenmesinde önemli rol oynayan siyasi partilere veya ordu gruplarına bağlılık ve ülkelerin menfaatleri gibi Suriyeli STK'ları etkileyen iç ve dış faktörleri tartıştık. Ve bu faktörlerin Suriyeli STK'lar ve sivil toplum üzerindeki ilgili etkileri. Bu nedenle, okuyucuların ve paydaşların rollerini korumak ve iyileştirmek için bu kuruluşların çalışmalarının gelişimi ile orantılı olarak değerlendirmelerine yardımcı olacak gözlemler ve önerilerle ortaya çıkıyoruz. Ayrıca araştırmayı derinlemesine önerilerle kapatmak, okuyucuların / paydaşların yeteneklerini çalışmanın olası sonuçlarına göre geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Bu çalışma, akademik araştırmalar, makaleler, resmi insani yardım raporları, insani yardım çalışanları (karar vericiler) ve diğer paydaşlarla kişisel görüşmeler gibi nitel metodolojilere dayanıyordu. Ayrıca, örneklemin verilerini genişletmeyi amaçlayan bir anket geliştirdik. Bu araştırmanın bulgularına göre, Suriyeli STK'lar, 2011 yılından bu yana uluslararası insani yardım topluluğunun Suriye için yanıt verememesiyle sonuçlanan insani yardım müdahalesinde önemli bir boşluğu kapatabilmişlerdir. Suriyeli STK'ların çoğunluğu uluslararası gereksinimleri karşılama kapasitesine sahiptir. ortaklıklar ve uzun vadeli ve uzmanlaşmış projeleri uygulama becerisinin artması için. Teknik olarak Suriye müdahalesinin bir sonraki aşaması olan yeniden inşa safhasında çalışmaya uygunlar. Bu kuruluşların Suriyeli sivil toplum kuruluşlarının gerçek bir parçası olmaları ve sivil toplumun inşasında önemli bir rol oynamaları için yönetişim sistemlerini, politikalarını, bağlılıklarını gözden geçirmeleri ve tamamen tarafsız kuruluşlara dönüşmeleri gerekir. Uluslararası toplumun bu örgütlere karşı tarafsız tavrı ve perspektifi koruması ve onlara Suriye'nin geleceğinde kritik bir rol oynamalarını sağlayacak gerçek gerekli desteği sağlaması da gereklidir.
Özet (Çeviri)
After the outbreak of peaceful protests in Syria in March 2011, the humanitarian needs began to rapidly increase, especially in the provinces that witnessed widespread popular mobility and significant military operations that led to the displacement of thousands of families like Homs and Daraa. Within the end of 2011 and the beginning of 2012, thousands of civilians need an urgent humanitarian response. As a response, local civilian activists with support from local communities have created initiatives to bridge the gap in response and meet civilians' possible needs. These initiatives started to turn into professional organizations entered the Syrian civil society and worked from within it. They significantly grew their experience where most of them have started from scratches and have zero experience in civil society organizations as the Syrian regimes, through their governing Syria, allowed no space for civil society to grow over 60 years and prevented CSOs from work to raise their communities. In this study, we aim to unroll a history and typology of Syrian NGOs and their impact on the Syrian civil society after 2011. The importance of this research comes from the importance of humanitarian organizations playing in the Syrian response on the one hand, and their roles as part of civil society, on the other hand. Through the study, we have looked at these organizations' reality in terms of governance, structures, strategic planning, and many parts related to the institution as a body and level of implementation. Additionally, we have discussed the internal and external factors that affected Syrian NGOs like the loyalty to political parties or army groups and the countries' interests, which played a significant role in shaping the donations and responses to Syria. And the relevant influences of these factors on Syrian NGOs and civil society. Therefore, we come out with observations and recommendations to help readers and stakeholders consider them in proportion to the development of these organizations' work to preserve their role and improve it. Also, closing the research with in-depth recommendations will help readers/stakeholders build their capabilities according to study's the possible outtudy. This study relied on qualitative methodologies such as academic research, articles, official humanitarian reports, personal interviews with humanitarian workers (decision-makers), and other stakeholders. Also, we developed a questionnaire that aims to expand the data of the sample. According to the findings of this study, Syrian NGOs have been able to cover a significant gap in humanitarian response resulting in the failure of responding by the international humanitarian community for Syria since 2011. The majority of Syrian NGOs have a high capacity to meet international requirements for partnerships and an increased ability to implement long-term and specialized projects. They are technically eligible to work in the next phase of the Syrian response, the reconstruction phase. For these organizations to be a real part of the Syrian civil society organizations and play an essential role in building civil society, they must review their governance systems, policies, loyalties and turn into purely neutral organizations. It is also necessary for the international community to retain the neutral tone and perspective towards these organizations and provide them with real required support that will enable them to play a critical role in Syria's future.