Kredi risk yönetim aracı olarak KOBİ kredileri için alternatif kredi skorlama model önerisi ve uygulama
Alternative credit scoring model for SMEs as a credit risk management tool and implementation
- Tez No: 265716
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SÜRMELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bankalar açısından en önemli amaç, risk yönetimi ilkelerine uygun hareket ederek kaynak hareketlerinden doğan karı en fazlalaştırmaktır. Kredi riski, bankalar ve finansal kuruluşların karşılaştıkları başlıca risklerden biridir. Yeni Basel-II Uzlaşısıyla birlikte, bankalar ve finansal kuruluşlar iç derecelendirmeye dayanan yaklaşımla risk yönetimi yöntemlerini geliştirme olanağına sahiptirler. Bankacılık sektöründe kredi süreci düşünüldüğünde, kredi fiyatlaması, risk bazlı kredi kararı ve teminatlandırma açısından en önemli yenilikçi yaklaşımlardan birisi kredi skorlama yaklaşımıdır. Kredi skorlama yaklaşımının kurulumu ve kullanımı, kredi operasyonlarında kolay ve hızlı karar almayı kolaylaştırdığı için hızla artış göstermektedir. Diğer taraftan, kredi skorlama yaklaşımı konusunda hangi yaklaşımın en iyi yaklaşım olduğu konusunda ortak bir fikir birliği söz konusu değildir.Bu tez çalışmasının amacı, risk değerlendirmesinin büyük ölçekli işletmelere göre daha zor olduğu KOBİ'ler için alternatif bir model öngörüsünde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The most important concern for the banks is to maximaze their profits in line with the risk management principles. Credit risk is one of the major risks banks and financial institutions are faced with the New Basel-II Accord, banks and financial institutions have the opportunity to improve their risk management process by using rating based approach. Conserning credit cycle process in banking sector, one of the most important innovative concepts is the credit scoring in terms of risk-based credit decision, colleterals, credit pricing, etc. The improvement and use of credit scoring is increasing day by day. The credit scoring with the help of classification techniques provides to take easy and quick decisions in lending operations. However, no definite consensus has been reached with regard to the best method for credit scoring and in what conditions the methods performs best.The objective of this study is to establish a novel-hybrid- method for SME?s, where risk evaluation is more complex and difficult compared to large scale enterpreneurs.