Soyut resimde derinlik etkileri
Depth effects in abstract painting
  1. Tez No: 265722
  2. Yazar: MUSTAFA KOCALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA AKÇAOĞLU TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Soyut bir resimde; görsel algılama, bireyin psikolojisi, tecrübeleri, inançları, istekleri ve algıladığı şeyle olan ilişkisi gibi öğelerden etkilenir. Görsel algılamada bu unsurların yarattığı yanılsamalardan biri olan derinlik; perspektif, çizgi, ışık, renk, doku, zıtlık, espas vb. elemanların ilişkilerinin fizik, fizyolojik ve psikolojik etkileriyle oluşturulur.Çizgisel perspektifin kullanılmasıyla birlikte resim sanatında üç boyut etkisi daha doğru bir biçimde oluşturulabilmiş ve perspektif soyut resim dışında pek çok resim anlayışında derinlik etkisi yaratabilmek için sıklıkla kullanılmıştır. Soyut resim sanatında, resmin temel öğeleri olan çizgi, nokta, renk ve espas; perspektif unsurundan bağımsız bir şekilde farklı tekniklerde kullanılmıştır. Soyut resimde sanat eserleri yalınlaşmış, kompozisyonlar önceliği estetik olan, genellikle anlatım ve betimleme kaygısı gütmeyen anlayışlarla gerçekleştirilmiştir.Bu tez kapsamında; görsel algılamada derinlik yanılsaması oluşturan faktörler ve bu faktörlerin soyut resimde nasıl kullanıldığı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In an abstract painting visual perception is effected by persons psychology, experiences, beliefs, desires and his/her relation with the thing that perceived. Depth as an illusion which created by those elements is a combination of perspective, line, light, color, texture, oppositeness, spacing and their effects in physic, physiologic and psychologic means.With the use of line perspective, third dimension effect is more accurately created in painting art and perspective used in many painting styles to create depth effect except abstract painting art. In abstract painting art, basic principles of painting such as line, dot, color and spacing used in different tecniques without relation to perspective. In abstract painting pieces of art became more simple (composition wise), compositions usually created without concerns for telling and description.In this thesis; Factors that creates depth illusion and use of those factors in abstract painting are tried to be explained.