Temmoku sırlarının araştırılması
Investigation of Temmoku glazes
  1. Tez No: 265723
  2. Yazar: ENSAR TAÇYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SONER GENÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Temmoku sırlar, artistik sırlar arasında yer almaktadır. Temmoku sırların elde edilmesinde özel seramik hammaddelerinin kullanılmasına gerek yoktur. Bu sırlar çok yaygın olarak bulunan feldspat, talk, dolomit ve mermer gibi hammaddeler içerirler.Temmoku sırların elde edilmesinde önemli iki faktör vardır. Bunlardan birinci faktör sır reçetesi ve kalınlığıdır. İkinci önemli faktör ise pişirme atmosferidir. Temmoku sırlar pişirme sırasında demir oksidin sır içinde termal olarak indirgenmesi sonucunda oluşurlar. Temmoku sırlar genelde yüksek dereceli pişirim sıcaklıklarında başarılı sonuçlar vermektedir.Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temmoku sırların tanımı, tarihsel gelişimi ve teknik özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde temmoku sırlarla çalışan seramik sanatçıları tanıtılmış ve eserlerinden örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, temmoku sırların yapımında kullanılan hammaddeler, renklendiriciler ve pişirim tekniği anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise, temmoku sır uygulamaları için farklı hammadde karışımlarından sır reçeteleri oluşturulmuş, stoneware bünyeler üzerine uygulanmış 1200ºC sıcaklıkta pişirilerek, çıkan sonuçlar değerlendirmiş ve temmoku sır oluşturabilecek reçeteler seçilerek temmoku sırlar elde edilmiştir. Olumlu sonuçlar veren temmoku sırları, tasarımı yapılmış seramik formlar üzerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Temmoku glazes take part in among the artistic glazes. They do not require the use of any special materials. These glazes contain the most common material such as feldspar, talc, dolomite and whiting.There are the most two important factor in obtaining Temmoku glaze. The first important factor is glaze recipe and the thickness of glaze. The second important factor is firing atmosphere. Temmoku glazes are created by the thermal reduction of iron in glazes during the firing process. Generally temmoku glazes have successful results at the high temperatures.This study has four parts. The description, historical development and specification of temmoku glazes are found in the first part. Ceramic artists working on Temmoku glazes and works of them are stated in the second part. Raw material and coloring oxides used in producing temmoku glazes and the firing technique are explained in the third part. In the fourth part, glaze recipes were prepared mixing different materials for Temmoku glazes. Those recipes were applied to stoneware bodies and fired at 1200 ºC. Results are evaluated and selected glaze recipes for temmoku glazes. Temmoku glazes with optimum results were applied on pre-designed ceramic forms.