Zihin yetersizliği tanılı çocuğa sahip ailelerin bakış açısından uzmanların aileler ile etkileşimlerinin değerlendirilmesi
To describe from perspective of the families whose children were diagnosed as children with intellectual disability, specialist-family interaction sciences
- Tez No: 265726
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma ile büyük şehir belediyesi statüsünde olan bir ilin bir rehberlik ve araştırma merkezinde zihin yetersizliği tanısı almış çocuğa sahip ailelerin bakış açısından tanılama sürecinde uzmanların ailelerle olan etkileşimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır Araştırma kümesi, 2009-2010 öğretim yılında zihin yetersizliği tanısı almış 40 çocuğun aile üyelerinden oluşmaktadır. Araştırmada amaç bölümünde yer alan soruları yanıtlayabilmek için Ailelerin Bakış Açısından Uzman-Aile Etkileşimleri Anketi geliştirilmiştir. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Anketin üçüncü bölümünde ailelerin görüşlerini alabilmek için derecelendirme yoluyla yanıtlanacak sorular yer almaktadır.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, aile üyelerinin uzmanların tutum ve davranış örneklerine ilişkin yaptıkları derecelendirmeler ?orta? ve ?çok? düzeylerinde olumlu görüşlerde yoğunlaşmaktadır. Aile üyeleri yalnızca ?alçak gönüllüydü? davranış örneğinde daha düşük bir derecelendirmede bulunmuşlardır. Benzer bir biçimde aile üyeleri uzmanların iletişim davranışlarına ilişkin davranış örneklerini ?orta? ve üzerinde derecelendirmektedir. Davranış örnekleri içerisinde en düşük derecelendirmeler ?yeterince zaman ayırdı? davranış örneği için yapılmıştır. RAM'larda çalışan uzmanların görev yükleri ve aile üyelerinin eğitim düzeyleri dikkate alındığında ortaya çıkan bu genel tablo olumlu olarak nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe, from the perspective of the families, the interaction between the specialists and the families whose children were diagnosed as children with intellectual disability during the process of diagnosis in a Guidance and Research Center (GRC). The study group included family members of 40 children who were diagnosed as children with intellectual disability during the academic year of 2009-2010. In order to answer the research questions, an“expert-family interactions”questionnaire from the perspective of the families was developed. The questionnaire is composed of three sections. In order to be able to collect the families? opinions, the third section of the questionnaire included a rating profile.Results indicate that the families' ratings regarding instances of the attitudes and behaviors of the experts concentrated on the levels of“medium”and“much”. The family members rated only the instance of behavior of“was modest”relatively at lower level. In the same way, the family members rated the instances of behavior regarding the communication skills of the experts as“medium”and higher. The lowest ratings among the instances of behavior were given for the behavior of“allocated sufficient time”.To summarize, the results of this study can be interpreted as positive when one takes into consideration the overload that the specialists who work in the GRC are subject to and the educational level of the family members.