Okulöncesi kaynaştırma öğrencileriyle normal gelişim gösteren öğrencilerin sosyal beceri ve problem davranışlarının düzeyi ile öğretmenlerin kaynaştırmaya ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigating problembehaviors and social skills of inclusive preschool and kindergarten students with and without special needs and opinions of preschooland kindergarten teachers on inclusion
  1. Tez No: 265725
  2. Yazar: MERAL ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM H. DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, M.E.B.'e bağlı anaokulları ve anasınıflarına devam eden özel gereksinimli öğrencilerle normal gelişim gösteren öğrencilerin sosyal beceri ve problem davranışlarını belirlemek ve bu değişkenlerle kaynaştırma sınıfı öğretmenlerinin, kaynaştırmaya ilişkin görüşleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, anaokulları ve ilköğretim okulları bünyesindeki anasınıflarında görevli toplam 57 okulöncesi eğitim öğretmeni ve bu sınıflarda eğitime devam eden 320 normal gelişim gösteren öğrenci, 64 kaynaştırma öğrencisiyle yürütülmüştür.Bu araştırma, ilişkisel tarama modelinde betimsel ve bağıntısal bir çalışmadır. Araştırmada okulöncesi eğitim alan özel gereksinimli çocuklar ve normal gelişim gösteren çocukların sosyal beceri ve problem davranışlarını ölçmek amacıyla, Merrell (1994) tarafından geliştirilen ve Poyraz-Tüy (1999), tarafından Türkçe' ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan ?Okulöncesi ve Anasınıfı Davranış Ölçekleri (OÖDÖ)? kullanılmıştır. Okulöncesi eğitim öğretmenlerinin kaynaştırmaya ilişkin görüşlerini ölçmek için de Antonak ve Larrivee (1995) tarafından geliştirilen Kırcaali-İftar (1997), tarafından Türkçe' ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan ?Kaynaştırmaya İlişkin Görüşler Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırma sonuçları, özel gereksinimli öğrencilerle normal gelişim gösteren öğrencilerin sosyal beceri ve problem davranışları arasında anlamlı derecede fark olduğunu, kaynaştırma sınıfı öğretmenlerinin kaynaştırmaya ilişkin görüşlerinin olumsuz yönde olduğunu göstermiştir. Ayrıca kaynaştırma sınıf öğretmenlerinin kaynaştırmaya ilişkin olumsuz görüşe sahip olmalarında öğrencilerin dışşallatırılmış problem davranışlarının etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is twofold. The first purpose is to investigate problem behaviors and social skills of inclusive preschool and kindergarten students with and without special needs. The second purpose is to also explore opinions of inclusive preschool and kindergarten teachers on inclusion.The study is a descriptive and relational study including 57 inclusive preschool and kindergarten teachers, 64 students with special needs and 320 students without special needs. To investigate problem behaviors and social skills of inclusive preschool and kindergarten students with and without special needs, ?Preschool and Kindergarten Behavior Scales (PKBS)? developed originally by Merrell (1994) and adapted into Turkish by Poyraz-Tüy (1999) was used. Opinions of preschool and kindergarten teachers on inclusion were explored by using ?Opinions Related to Mainstreaming Scale? developed originally by Antonak and Larrivee (1995) and adapted into Turkish by Kırcaali-İftar (1997).Results indicated that there were significant differences on problem behavior and social skill scores of inclusive preschool and kindergarten students with and without special needs. Inclusive preschool and kindergarten students with special needs showed higher problem behaviors and less social skills than preschool and kindergarten students without special needs. Inclusive preschool and kindergarten teachers showed negative opinions on inclusion. Externalizing problem behaviors of inclusive preschool and kindergarten students with special needs was found as mediator of teachers? opinions on inclusion.