Almanya'daki zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip Türk ailelerin gereksinimleri doğrultusunda hazırlanan aile eğitimi uygulamasının etkililiği
The effectiveness of parent education program risen from the needs of Turkish families in Germany with mentally disabled children
- Tez No: 265732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA CAVKAYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, Almanya'daki zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip Türk aileleri için bilgilendirici aile eğitimi uygulamasının etkililiğini belirlemektir. Araştırma 2008-2009 öğretim yılında, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Köln şehrinde 21 Türk aile ile gerçekleştirilmiştir.Bu araştırma yarı deneysel bir modeldir. Araştırmada, Almanya Köln şehrinde zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip Türk ailelerinin gereksinimlerini belirlemek amacıyla, uygulama öncesi ve sonrası Eckert (2007) tarafından uyarlanan ?Fragebogen zur Bedürfnislage von Eltern Behinderter Kinder (FBEBK)? anketinin Türkçe çevirisi ?BAET Gereksinim Belirleme Anketi? kullanılmıştır. Ailelerin gereksinimleri doğrultusunda Türkçe olarak ?Bilgilendirici Aile Eğitimi Toplantıları (BAET)? hazırlanmıştır. Ailelerin, zihinsel yetersizlik ve Almanya'daki hizmetler hakkındaki program öncesi bilgi düzeyleriyle, program sonrası bilgi düzeylerinin belirlenmesine yönelik ?BAET Bilgi Testi? kullanılmıştır. Aile eğitimi programındaki öğretim süreçleri, katılan her aileye verilmiş olan Bilgilendirici El Kitabıdır. Araştırma verileri ?BAET Gereksinim Belirleme Anketi? ve ?BAET Bilgi Testi? öntest-sontest uygulamaları düzenlenerek toplanmış, elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçları, Almanya'daki zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip Türk aileleri için bilgilendirici aile eğitimi uygulamasının, ailelerin BAET öncesi gereksinimleri ve bilgi düzeyleriyle, BAET sonrası gereksinimleri ve bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu göstermektedir. Bu sonuçlar, ?Almanya'daki Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuğa Sahip Türk Aileleri İçin Bilgilendirici Aile Eğitimi Uygulaması?nın, ailelerin gereksinimleri ve bilgi düzeylerinde etkili olduğu biçiminde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effectiveness of parent education program risen from the needs of Turkish families in Germany with mentally disabled children. Participants of the study included Turkish parents of 21 with Mentally Disabled Children in Germany NRW State, Cologne.The study is a semi-experimental model. In this study; the survey from Eckert Eckert (2007) ?Fragebogen zur Bedürfnislage von Eltern Behinderter Kinder (FBEBK)? is used which is in Turkish ?BAET Gereksinim Belirleme Anketi? in order to determine the needs of the families living in Germany; Cologne owning disabled children. The BAET (Bilgilendirici Aile Eğitim Toplantıları- Informing Family Education Meetings) was arranged according to the needs of the families. ?BAET Knowledge Test? was used to measure the level of the knowledge of the families about the education programs and services in Germany before and after the family education program. The teaching process is the informing handbooks given to each participating family. The research data was collected by pre and post test arrangements and the data was evaluated by SPSS program.The study was carried out during 2008-2009 ACADEMIC year. (Mel?im bu cümleyi kırmızı ile işaretledim çünkü bunu bu İngilizce kısımda yazmış olmana rağmen böyle bir bilgiyi yukarıda Türkçesinde vermemişsin ben yine de silmedim, ona göre sen yukarıya Türkçesini koy ya da bunu kaldır) The results indicated that significant differences were found between pre and post-test scores of the experimental group. This means that family education program about ?Mentally Disabled Children? is significantly effective on family needs and their level of knowledge.