Explicit and incidental teaching of english verb-noun collocations in an efl context
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde fiil+isim eşdizimliliklerinin tasarlanmış ve rastlantısal olarak öğretimi
- Tez No: 265735
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada yabancı dildeki eşdizimliliklerin tasarlanmış ve rastlantısal öğretiminin etkisi, eşdizimliliklerin biçimsel ve anlamsal yönlerinin öğrenilmesi bakımından araştırılmıştır. Daha önceden bilinmeyen sekiz fiil-isim eşdizimliliğinin öğrenciler tarafından ne derece öğrenildiğini ortaya koymak amacıyla (1) tasarlanmış öğretim , (2) rastlantısal öğretim ve (3) rastlantısal öğretim + daha yüksek karşılaşma sıklığı teknikleri kullanılmıştır. Üç öğretim tipinden edinilen öğrenme kazanımları, (i) biçim tanıma, (ii) anlam tanıma (iii) okuma parçasında boşluk doldurma testlerini içeren uygulama sonrası testi ve ertelenmiş test ile ölçülmüştür. Üç grubun puanları ANOVA ve post-hoc testler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Öğrenme kazanımlarının unutulma düzeylerini ölçmek amacıyla, uygulama sonrası testi ve ertelemiş testten elde edilen puanlar t-test kullanılarak karşılaştırılmıştır. Üç grubu akılda tutma profilleri bakımından karşılaştırmak amacıyla, tekrarlanmış ANOVA kullanılmıştır. Üç grubun puanlarının analizi, tasarlanmış eşdizimlilik öğretiminin diğer iki rastlantısal öğretim ortamından daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Üç grubun ertelenmiş testten elde ettikleri puanlar ise tasarlanmış öğretim ortamında öğrenilen eşdizimlilik bilgisinin unutulmaya yatkın olmadığını ortaya koymuştur. İki rastlantısal öğretim grubunun puan ortalamalarının analizi, her iki rastlantısal öğretim tekniğinin bir miktar öğrenme kazanımlarına yol açtığını göstermiştir. Özellikle de, yüksek karşılaşma sıklığını içeren rastlantısal öğretme ortamının, yüksek karşılaşma sıklığı içermeyen rastlantısal öğretim ortamından daha çok öğrenme kazanımlarına yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study examined the efficacy of explicit (collocation-focused) and incidental (meaning-focused) teaching of the formal and semantic aspects of L2 collocations. Three instructional conditions were created in the study to reveal the extent to which eight previously unknown verb + noun collocations were learned by Turkish adult intermediate learners as they were exposed to collocations in; (1) an explicit teaching condition, (2) an incidental teaching condition and (3) an incidental teaching condition + higher encounter frequency. Learning gains from the three types of instruction were measured with an immediate test and a delayed post-test with four sub-sections, i.e. (i) two form recognition tests, (i) a meaning recognition test (iii) a reading cloze test. The scores of the three groups were compared using ANOVA and post hoc tests. To measure attrition of learning gains, scores from the immediate test and the delayed post-test were compared using t-tests. Also, repeated ANOVA was used to compare the three groups in terms of their retention profiles. The analysis of the three groups? scores revealed that explicit collocation instruction was more effective than the two incidental teaching conditions in terms of learners? performance in the four test sections. It was also found that knowledge of collocations acquired in the explicit teaching condition was not prone to attrition as revealed by the delayed post-test mean scores of the three groups. The analysis of the mean scores of the two incidental teaching groups demonstrated that both incidental learning conditions in the study can lead to some learning gains. Especially, the incidental teaching condition involving higher frequency of encounter was found to result in higher learning gains than the other incidental teaching condition which did not involve higher encounter frequency.