Bir düşünce biçimi olarak insan temasının yeni dışavurumcu resim sanatında şekillenmesi
The human theme's shaping in the new expressionist pictorial arts as a thinking way
  1. Tez No: 265753
  2. Yazar: EVRİM ÖZESKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DİLEK TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1980'li yıllarda dünya sanatında önemli bir gelişme yaşanır. Topluma dönük bir yapı içerisinde insan ve onun problemlerine dönük olayların irdelendiği bir sanat akımı olarak Yeni Dışavurumculuk ortaya çıkar. Dışavurumcu akımı takiben 1940'lı yıllarda Soyut Dışavurumculuk akımı sonrasında Pop Art (1950), Kavramsal (1960) ve Minimal Sanatlar (1965) ortaya çıkmıştır. 1970'lerin sonlarında bu sanat akımları, figüratif resmi yeniden ele alan sanatçılar tarafından eleştirilmiştir. Dolayısıyla Yeni Dışavurumculuk; Pop, Minimal ve Kavramsal sanatlara karşı olarak gelişen aynı zamanda insanın toplum karşısındaki rolünü irdeleyen bir sanat akımıdır.Almanya'da Yeni Dışavurumcu Georg Baselitz, Jörg Immendorff, A. R. Penck ve Anselm Kiefer gibi sanatçılar 1933?45 yılları arasında İkinci Dünya Savaşı'nın insan üzerinde yarattığı karanlık sürece eserlerinde benzeri görülmemiş bir şiddetle ifade etmişlerdir. 1970'lerin sonlarında Amerikan sanatında Jean-Michel Basquiat, Eric Fischl, Leon Golub, Julian Schnabel ve David Salle gibi Yeni Dışavurumcu sanatçılar ortaya çıkmıştır. Sanatçı Eric Fischl, gerçekçi etkilerde figürün çıplaklığını irdelemiş ve Julian Schnabel ise tuval yüzeyinde kırık tabaklarla yaptığı kahramansı figürleri öne çıkarmıştır. 1980'de Alman sanatçılarla birlikte Francesco Clemente, Sandro Chia, Enzo Cucchi ve Mimmo Paladino gibi sanatçılar ortaya çıkmıştır. Bu sanatçılar Alman sanatçıların şiddetinden ziyade tema içerisinde daha şiirsel ve lirik kavramlara yönelmişlerdir. İngiltere'de Alman doğumlu İngiliz sanatçı Frank Auerbach Yeni Dışavurumculuk'un bu ülkenin sanatında gelişmesine olanak sağlamıştır.Amerikan ve Batı sanatının 1980'li yıllarda gündemine oturan Yeni Dışavurumculuk, Türk sanatında da eş zamanlı olarak ortaya çıkmıştır. Aynı tarihlerde Arzu Başaran, Hale Arpacıoğlu, Mehmet Güleryüz ve Bedri Baykam gibi sanatçılar Yeni Dışavurumculuk'un Türkiye'de oluşumlarını ortaya koymuşlardır. Sonrasında genç kuşakları da etkisi altına alan akım, halen dünya sanatında etkilerini sürdürerek devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
A significant development took place in world art in 1980s. New Expressionism emerged as an art movement through which human being and events related to his problems were scrutinized within a community-oriented frame. Following Expressionism, Pop Art (1950) and Conceptual (1960) and Minimal Arts (1965) emerge after the movement of Abstract Expressionism in 1940s. In late 1970s, these movements of art were criticized by artists rehandling with figurative painting. Therefore, New Expressionism is an art movement coming forth against Pop, Minimal and Conceptual Arts and scrutinizing the role of human being in society.In Germany, the New Expressionist artists Georg Baselitz, Jörg Immendorff, A. R. Penck and Anselm Kiefer expressed the dark period, the Second World War stroke on people between 1933 and 1945, with an unprecedented vehemence in their works. In late 1970s, the new expressionist artists such as Jean-Michel Basquiat, Eric Fischl, Leon Golub, Julian Schnabel and David Salle appeared in American Art. The artist Eric Fischl analyzed the nudeness of the figure in realist effects. On the other hand, Julian Schnabel brought forward the heroic figures he created with broken plates on the canvas. In 1980s, together with German artists, artists such as Francesco Clemente, Sandro Chia, Enzo Cucchi and Mimmo Paladino appeared. These artists tended towards more poetic and lyrical concepts rather than the vehemence of German artists. The German-born British artist, Frank Auerbach paved the way for New Expressionism to develop in the art of this country.New Expressionism coming to the fore of American and Western Art in 1980s, emerged synchronously in Turkish art. On the same dates, artists such as Arzu Başaran, Hale Arpacıoğlu, Mehmet Güleryüz and Bedri Baykam presented the formations of New Expressionism in Turkey. The movement, which later had its influence on young generations, still continues to maintain its influence on the world art.