Çağdaş sanatta dijital teknolojilerden yararlanan interaktif sanat
Interactive art benefit of contemporary art digital technology
  1. Tez No: 265752
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURDAN KARASU GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde, çalışma konusunun ana teması olan, sanat ve teknoloji ilişkisi bağlamında, ortaya çıkan İnteraktif (Etkileşimli) Sanat disiplini ele alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bu konu doğrultusunda ortaya çıkan yeni kavramlar belirginleştirilmeye ve yine bu süreçle doğrudan ilişkilenen sanat yapıtları ve sanatçıların fikir , düşünce, amaç ve kaygıları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Ayrıca dijital teknoloji temelli sanatların özelliklede, İnteraktif Sanat'ın yaratılmasında bilgisayar teknolojisinin önemi, oluşum açısından kısa tarihi süreci, sanata ve sanat eserlerine nasıl, ne derecede dahil edildiği anlatılmıştır. Yine bu bölümde, İnteraktif Sanat'ın daha ayrıntılı bir biçimde ele alınması ve açıklığa kavuşturulması açısından İnteraktif sanat guruplandırmaları yapılmıştır.İkinci bölümünde ise; ana tema olan İnteraktif Sanat'ın Dijital Sanatta kullanımı ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. İnteraktif Sanat bağlamında Dijital Sanat'ın ortaya çıkışı, gelişim süreci ve tarihi, teknoloji ile sanat arasında kurduğu bağlar, meydana getirdiği hibritleşme, ve Etkileşimliliğin Dijital Sanatta nasıl ve hangi biçimlerde ele alındığı, sanatçıları ve sanatçılarının yapıtlarının anlamlandırılması incelenmiş ve anlatılmıştır. Ayrıca, bu bölümde, Dijital teknolojilerin, Etkileşimlilik bağlamında Dijital Sanatta kullanıldığı yerler çeşitli sanat disiplinleri şeklinde alt başlıklar halinde ele alınarak, gerekli sanatçı ve yapıtlarıyla ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise, İnternetin kısa gelişim süreci ve kullanım şekilleri anlatılmış ve Net (İnternet) Sanatı disiplininin nasıl ortaya çıktığı, İnternet olgusunun sanata nasıl ve hangi biçimlerde dahil edildiği incelenmiştir. Ayrıca, Net sanatında İnteraktif Sanat'ın ele alınışı, İnteraktif kavramının ne tür ve hangi biçimlerde işlendiği gerekli kavramlarla aydınlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümün sonunda ise; Net sanatı sanatçılarının çalışma ortamları incelenerek yapıtlarını meydana getirme şekilleri ve yapıtlarında interaktifliği ele alma biçimleri çok sayıda çalışma ile örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, It has been tried to explain that Interactive Art disipline which originated as the main idea of the study, in terms of art and tecnology. It has also been tried to explain that the new terms emerging were all to be illustrated depending on this topic and art masterpieces, artists ideas, opinions aims and anxieties directly related to this progress. Digital tecnology based, espicially Interactive Art, It has been stated the importance of computer tecnology, its brief history and its effects on arts. Morever, in terms of being comprehensively dealt with Interactive Art, it has been catogorized in the name of some art forms.In the second part, the usage of Digital Art of Interactive Art, the main topic, has been comprehensively handled. Depending upon the Interactive Art, emergence of Dijital Art, devoloping progress and history, connections between tecnology and art, hibrid that was caused by Interactive Art how the interaction has been handle in Dijital Art was examined and explained. Morever, in this part , the places where digital technoligies used in digital art in terms of interaction were tried to associate with important artists and their masterpieces in the form of subbranches.In the third part, it has been told the brief developing history of internet,its usage forms,how the art of internet emerges and how the concept of internet gets into the art. Apart from this, it has also been tried to clarify the handling way of interactive art in the net art,how and where this concept used by means of some necessary concepts. At the end of the third part,By investigating the working conditions of the artists of the net art,it has also been given many examples about the way of creating their masterpieces and how they use the interactive art in it.