Açık kamusal mekânlarda seramik heykel uygulamarında farklı malzeme kullanımı
The usage of different material appliances for ceramic sculptures at open public space
  1. Tez No: 265756
  2. Yazar: MELİHA YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. KAAN CANDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, açık kamusal mekânlarda uygulanan seramik heykeller ve farklı malzeme kullanımı ele alınmıştır. Üç bölümde hazırlanan raporda açık kamusal mekân kavramı irdelenmiş, bu mekânlarda yapılan sanat çalışmaları seramik heykeller incelenmiştir. Çalışmada ayrıca seramik ve heykel disiplinlerinde, yerli ve yabancı pek çok sanatçı tarafından açık kamusal mekânlar uygulanan seramik heykellerin yanı sıra, bu tez konusu için uygulanmış seramik heykellerin farklı malzeme ile birlikteliğinden oluşan uygulamalara yer verilmiştir.Birinci bölümde, kamusal alanın tanımı, açık kamusal mekân çeşitleri, halka açık kamusal mekânlar, tarihsel süreci ve kentsel gelişim olarak kamusal alanın kullanımı incelenmiştir.Raporun ikinci bölümünde kamusal alanda sanatın tanımı yapılmış, açık kamusal mekânlarda sanatsal uygulamaların tarihsel süreçleri ve türleri ile açık kamusal mekânlarda kullanılan seramik heykel uygulamaları, sanatçıların uyguladıkları açık kamusal mekân için seramik heykellerin anlatımlarına ve yorumlarına yer verilmiştir.Raporun üçüncü ve son bölümünde, teze yönelik gerçekleştirilmiş olan seramik uygulamaların açıklamalarına yer verilmiştir. Tez kapsamında açık kamusal mekânlarda uygulanmak amacıyla iki farklı çalışma üretilmiş, bu çalışmalarda seramik malzemenin yanında taş ve metal malzemeyle birlikteliği tercih edilmiştir. Birinci uygulamada seramik malzemeyle birlikte taş malzeme kullanılmış, ikinci uygulamada ise seramik malzemeyle birlikte metal malzeme kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this survey, ceramic sculptures in public areas and usage of different materials are handled. The report which consists of three parts is an analysis of the concept of open air public areas and the ceramic sculptures at these areas. As an addition to the ceramic sculpture works of Turkish and foreigneer sculpturists? ceramic sculpture disciplines, different material usages are also held, as it is the title of this essay.At the first part, the concept of public areas, the types of public areas, the open-air areas that are used by public, the usage of the public areas in historical process are analysed.At the second part, the definition of art in public areas is given, the historical processes and the types of the artistic works and ceramic sculpture works at the public areas are analysed, and the artists? explanations and interpretations of their public area ceramic sculpture works are expressed.At the final part, the ceramic works that are carved with the features of the survey?s subjetcs are explained. Two different disicpline or work is created to be applied at ceramic sculptures for public areas. Rock and metalic material are used together ceramics at these works. At the first work rock material is used together with ceramics, and at the second work metalic material is used together with ceramics.