Türkiye bankacılık sektöründe 2005 - 2007 yılları arasında bankaların veri zarflama analizi ile performans değerlendirmesi
Performance Evaluation of the Banks with Data Enveloping Analysis, Between 2005-2007 in Turkish Banking Sector
- Tez No: 265761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Güçlü ve istikrarlı bir ekonominin varlığı; doğru yapılandırılmış güçlü bir ulusal para ve güvence altına alınmış sağlam bir finansal sektör ile mümkündür. Bankacılık sektörü, bu yapıyı oluşturma konusunda anahtar sektör niteliğindedir.Son dönemlerde Türkiye bankacılık sektöründe, etkinlik ve verimlilik gibi kavramlar, kaynakları sınırlı olan bu hizmet sektörü içinde önem arz eden bir yapıda karşımıza çıkmaktadırlar. Bankalar sahip oldukları tasarrufları verimli yatırımlara dönüştüremezlerse bankacılık sisteminin etkinliğinden söz etmek mümkün değildir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki bazı bankaların stratejik yönetim sürecinde performans ölçümünün öneminin ve performans ölçüm süreçlerinin incelenmesi; elde edilen bilgilerle 2005-2007 dönemleri arası performans ölçümünün Veri Zarflama Analizi (VZA) yardımıyla gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla 19 adet bankaya ilişkin olarak 5 girdi ve 2 çıktı değişkeni bu yöntemle değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmanın sonucunda da elde edilen bulgularla yola çıkarak bankaların verimliliğini ve etkinliğini belirleyen faktörler belirtilmiş, performanslarını nasıl arttırabilecekleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The presence of a consistent and solid economy is affiliated with a well structured national capital and secure stable financial sector. Banking is one of the key elements of constructing that.Recently in Turkish banking sector nations like efficiency and productivity, play a big role in this sector, whose resources are limited. If banks are not to use their possessions effectively, it is not possible to talk about a productive banking system.The aim of this study is, exploiting the process and importance of performance evaluation in sum of Turkish banks; with the data gained analysing data envelopement between 2005 and 2007 years . With this aim in nineteen banks five inputs and two outputs are evaluated with this method. Through identify the markers of banks? efficiency and productivity and how to increase their performances.