Aile şirketlerinde stratejik insan kaynakları yönetimi ve firma performansına olan etkisi
Strategic human resource management in family-owned companies and its effect on firm performance
  1. Tez No: 265760
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZTÜRK ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzün rekabet koşullarında işletmelerin ayakta kalabilmesi için şüphesiz en önemli kaynak ?insan?dır. Bu araştırma sözkonusu piyasa koşullarına direnen aile şirketlerinde Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamalarını ele alarak, öğrenme odaklılık ve ilişki odaklılık ile beraber firma performansına etkisini incelemeyi amaçlamıştır.Yapılan analizlerde araştırma ana değişkenleri ?Stratejik İnsan Kaynakları Uygulamaları? ile ?Firma Performansı?; ara değişkenlerimiz ?Öğrenme Yönelimi? ile ?İlişki Yönelimi? olup, sözkonusu değişkenler arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Değişkenlerin ölçümleri için önceden hazırlanmış anketler, ulusal ve uluslar arası aile şirketlerine dağıtılarak, geri dönüşü sağlanan anketlerle sözkonusu araştırmalarımız neticelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Surely, ?Human? is the most important resource of the companies to survive in the todays rivalry conditions. This study, aims to analyze the effects of Strategic Human Resource Management executions on learnnig orientation and relationship orientation together with family owned firm performance in nowadays rivalry conditions.?The Strategic Human Resource executiontions? and ?the firm performance? are the main factor; and the ?learning orientation? and ?relationship orientation? are the mediator factor and the relationship between these main and mediator factors are also analyzed in this study. The preseted surveys applied to some national and international family owned firms. So the basic data of the analyze is obtaine from these surveys.