Rusya Gürcistan Savaşı ve Türkiye'ye etkileri
Russia Georgia War and its effects to Turkey
- Tez No: 265767
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYNURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sovyetlerden Birliğinin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Gürcistan stratejik açıdan önemli bir ülkedir. Sovyetler Birliğinden devraldığı sorunlarla birlikte varlığını sürdürmektedir. Rusya bu sorunları kullanarak Gürcistan'a müdahale imkanı bulmaktadır. 2008'de Gürcistan'ın Güney Osetya ayrılıkçı yönetimini devirmek için yaptığı operasyona karşı, Rus ordusu Gürcistan'a girmiş ve beş gün süren bir Rus-Gürcü savaşı yaşanmıştır. Rusya savaş sonunda Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıdığını ilan etmiştir.Rusya, Gürcistan'ı Yakın Çevre Doktrini çerçevesinde kendi hakimiyet sahası içinde görmektedir. 2003'te Gül Devriminden sonra iktidara gelen Saakashvili'nin Batı yanlısı tutumu Rusya'yı rahatsız etmektedir. Rusya, Gürcistan'ın NATO üyesi olmasına şiddetle karşı çıkmaktadır.Gürcistan AB için önemli bir ülkedir. Ülkeden geçen enerji nakil hatları Türkiye vasıtasıyla Avrupa ülkelerine nakledilmekte ve Rus enerji kaynaklarına alternatif sunmaktadır. BTC ham petrol boru hattı, BTE doğalgaz boru hattı, Bakü-Supsa petrol boru hattı ve proje aşamasındaki Nabucco doğalgaz hattı Gürcistan'dan geçmektedir. Bu sebeple Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve istikrarlı yapısı Batılı ülkeler için büyük önem taşımaktadır. 2008 Ağustos savaşı da göstermiştir ki uluslararası projelerde kilit bir ülke olan Gürcistan'ın siyasi istikrarı ya da istikrarsızlığı küresel bir etki yapmaktadır.Gürcistan, Türkiye'nin Türk Cumhuriyetlerine açılan kapısıdır. Enerji projelerinde Rusya'yı, demiryolu projesinde de Ermenistan'ı bypass eden Gürcistan bölgenin transit geçiş ülkesidir. Türkiye, Gürcistan'ın da içinde bulunduğu Kafkasya bölgesindeki sorunların çözümüne yönelik, bölge ülkelerine, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu(KİİP) önermiş böylece Kafkasya'nın istikrarının önemine dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Georgia, which has gained its independence after the disintegration of the Soviet Union, is a strategically important country. It is continuing its existence with the problems taken over from the Soviet Union. Russia finds opportunity of intervention to Georgia by using these problems. Russian army has invaded Georgia against the operation of Georgia in order to overturn separatist management of South Ossetia in 2008 and a Russian-Georgian war has lasted for five days period. Russia has declared that it recognizes the independence of Abkhazia and South Ossetia at the end of war.Russia considers Georgia in its own domination field within the frame of Immediate Surrounding Doctrine. Western-oriented policy of Saakashvili, who has come into power after the Rose Revolution in 2003, disturbs Russia. Russia argues against Georgia?s being member of NATO.Georgia is an important country for E.U. Energy transmission lines passing through the country are transported to European countries by means of Turkey and offer alternative for Russian energy sources. BTC crude oil pipeline, BTE natural gas pipeline, Baku-Supsa oil pipeline and Nabucco natural gas line in the project phase are passing through Georgia. Therefore, territorial integrity and stable structure of Georgia has great importance for Western countries. War in August, 2008 has also shown that political stability or instability of Georgia, which is a key country in the international projects, has a global effect.Georgia is Turkey?s door which opens to Turkic Republics. Georgia, which bypasses Russia in the energy projects and also Armenia in the railway project, is a transit pass country in the region. Turkey has proposed Caucasia Stability and Cooperation Platform (KIIP) to the countries in the region, for solution of the problems in Caucasian region which also includes Georgia and thus, it has attracted attention to the importance of stability of Caucasia.