Abdurrahim Karakoç'un şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi
The thematic study of Abdurrahim Karakoç's poems
  1. Tez No: 265783
  2. Yazar: MEHTAP FİLİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİTAT DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Günümüz Türk şiirinin en büyük ustalarından olan Abdurrahim Karakoç; Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi, Celâ Köyü'nde 7 Nisan 1932'de doğar. Beş çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Karakoç; babasının bir din alimi olmasından dolayı ondan aldığı eğitimle daha küçük yaşta Türk şiirinin Halk Edebiyatı ve Divan Edebiyatı olmak üzere yapı taşlarını oluşturan şairlerini okumaya başlar. Daha ilkokul sıralarındayken arkadaşlarını hicveden şiirler yazan şair, günümüzün en büyük hiciv şairlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bir dönem siyasetle de aktif olarak ilgilenen şair, şiirinde her zaman insanların, özellikle de zulme uğrayan Türkler'in ve Müslümanlar'ın dili olmaya çalışmış ve bu sebepten de defalarca yargılanmış fakat hepsinden beraat etmiştir.Biz bu çalışmamızda Abdurrahim Karakoç'un hayatını, edebi kişiliğini, eserlerini, şiirlerinde yoğunlaştığı temaları, şiirlerini oluşturan yapı unsurlarını, sembol ve imge dünyasını, dil ve üslup özelliklerini incelemeye çalıştık.Çalışmamızda Abdurrahim Karakoç'u anlamamız için kendisi ile 27 Ekim 2009 tarihinde yaptığımız görüşmenin etkisi büyüktür. Bu çalışma bir yüksek lisans tezi olup, Abdurrahim Karakoç severler ve onu anlamaya çalışanlar için Türk edebiyatına hizmet etmek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abdurrahim Karakoç who is one of the greatest artists of the contemporary Turkish poetry, was born in Cela,a village of Elbistan town,in Kahramanmaraş on the 7th of April,1932. Because of his father?s being a religious scholar and with the training he got from him Karakoç, who was born as a second child of a family with five children , starts to read Turkish poetry?s fundamental poems notably by Folk Literatute and Divan Literature at younger ages.The poet, having written poems satirizing his friends when he was at primary school, is accepted as one of the greatest satire poems of today. Having dealt with politics for a period of time, the poet in his poems had always tried to be the spokesman of the people, especially of the Turks and Muslims who were persecuted; therefore he was judged many times but he was acquitted of all of them.In this study we tried to study Abdurrahim Karakoç?s life, his literary personality, the themes he concentrated on his poems, the form elements constituting his poems, his symbol and image world, his speech and stlye properties.In our study the impact of the interview which we had to understand him on the 27th of October,2009 is great. This study is a Post-graduate thesis and it is prepared to serve Turkish Literature for Abdurrahim Karakoç lovers and for the ones who try to understand him.