Abdurrahim Karakoç'un lirik şiirlerinde kelime dünyası
Lexicology in Abdurrahim Karakoç's lyrical poems
  1. Tez No: 117993
  2. Yazar: GÜLSÜM SALDERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kelime dünyası çalışmaları, dil biliminin önemli bir alanını oluşturmaktadır. Dünyada modern dil biliminin gelişmesiyle bu çalışmalardan üslûp incelemelerinde faydalanılmıştır. Biz de tezimizde Abdurrahim Karakoç'un lirik şiirlerindeki kelimeleri inceledik ve O'nun üslûbunu oluşturan unsurları tespit etmeye çalıştık. Tezimizin girişinde, Abdurrahim Karakoç'un hayatı, sanatı ve edebî şahsiyeti hakkında bilgi verilmiştir. O'nun Türk Edebiyatı'ndaki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde ise inceleme bölümünü oluşturan lirik şiirlerle ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Abdurrahim Karakoç'un lirik şiirlerini incelememizin başlıca nedeni, O'nun bu şiirlerinin sosyal şiirlerden farklı özel bir değerlendirmeye tabi tutmak gerektiğine inanmamızdır. Çünkü lirik şiirlerin sosyal şiirlerden çok farklı, kendilerine has bir üslûbu vardır. Abdurrahim Karakoç'un da lirik şiirleri Yeni Türk Edebiyatı'nın en güzel şiirlerini oluşturmaktadır. Tezin ikinci bölümü yaptığımız araştırmanın esasını oluşturmaktadır. Bu bölüm bir inceleme çalışmasıdır. Burada Abdurrahim Karakoç'un kullandığı kelimelerin toplam sayısı, bu kelimelerin sıklıkları ve çeşitleriyle, şiirlerdeki sıfat ve isim tamlamaları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca şiirlerdeki kelime kadrosunu zenginleştiren deyimler, ses taklidi kelimeler ile özel isimler hakkında bilgi verilmiştir. Tezimizin sonuç kısmında leksikolojik incelemenin genel bir değerlendirmesi yapılmış olup, şairimizin üslûbunun ana hatları belirlenmiştir. Bunlar şunlardır: Abdurrahim Karakoç, kelime kadrosu geniş, çarpıcı ve anlaşılabilir imajlar kullanan, Türkçe'ye hâkim bir şairdir. Üslûp olarak da hem yalın hem de dinamik bir üslûba sahiptir. Çünkü sıfat ve fiillerin diğer kelime çeşitlerine oranı, bizi bu sonuca ulaşmaktadır.Bilimsel bir araştırma yaptığımız için incelediğimiz şiirlerin metinleri son kısma ilâve edilmiştir. Tezin kaynakçası Abdurrahim Karakoç'un incelemede esas aldığımız kitaplarıyla faydalanılan diğer eserlerden oluşmakta ve bu dört ana başlık altında verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The studies on lexicology consist of an important part of linguistics. By the development of modern linguistics in the world, it is made use of these studies on style examinations. In our thesis, we tried to examine the words of Abdurrahim Karakoç's lyrical poems and to find the elements that form his style. At the beginning of our thesis, given information about Abdurrahim Karakoç's life, art and literary personality is given. His place and importance in Turkish Literature are mentioned. In the first part, a general evaluation connected with lyrical poems that forms examination part is done. The main reason of our examination of Abdurrahim Karakoç's lyrical poems is that we believe that it is necessary for a special evaluation of his poems different from social poems. Because lyrical poems have a very different style that peculiar to themselves from social poems. Abdurrahim Karakoç's lyrical poems are also the nicest poems of New Turkish Literature. The second part of thesis consist of the base of research. This part is an examination study. Here, the total number of words that Abdurrahim Karakoç used, the frequency and the variety of these words, adjective and noun phrases in the poems are examined in detail. In addition, information about idioms that extend the variety of words in the poems, sound imitation words and proper names is given. At the result part of our thesis, a general evaluation of lexicological examination is done and the main lines of our poet's style are made clear. These are; Abdurrahim Karakoç is a poet who has a wide vocabulary, who uses striking and understandable images and who is dominant in Turkish. He also has a both simple and movable style. We conclude this by the proportion of adjectives and verbs to the other word types.For we did a scientific research, the texts of examined poems are added to the last part. The reference of thesis consists of Abdurrahim Karakoç's books which we used basically in examination and the other works are made use of. These references are given under four main title.