Abdurrahim Karakoç'un şiirlerinde dini ve millî unsurlar
Religious and national elements in Abdurrahim Karakoç's poems
- Tez No: 864777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HİLAL KALKANDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma Abdurrahim Karakoç'un hayatı, sanat anlayışı, genel hatlarıyla şiirleri, şiirlerindeki dinî ve millî unsurları ve bu unsurların şâirin şiirlerinde içerdikleri manaları konu almaktadır. Abdurrahim Karakoç, Kahramanmaraş'ta yaşamış, bu bölgenin şiir ve fikir ikliminden etkilenmiş ve bunu şiirlerine yansıtmış şâir ve düşünürümüzdür. Yerelin kültür zenginliğiyle dini görüşünü bir potada eriten Karakoç'un şiirlerinin temelini oluşturan millî ve dinî temalar ele alınmıştır. 1932-2012 yılları arasında yaşamış olan Karakoç, bu süre zarfında on altı şiir kitabı yayımlamış, gazete ve dergilerde de şairin pek çok şiirine yer verilmiştir. Karakoç, kendisinde ve toplumda gördüğü değerleri, toplumdaki aksayan yönleri, davasını, inancını ve hayalini kurduğu Türk-İslam sentezini korkmadan, hiçbir baskıya boyun eğmeden dile getirmiştir. Giriş bölümünde Abdurrahim Karakoç'un yaşamış olduğu dönem ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Abdurrahim Karakoç'un hayatı ve genel hatlarıyla sanat görüşüne yer verilmiştir. Ayrıca şâirle ve şâirin yakınlarıyla yapılan röportajlar eşliğinde şâirin yaşam şeklinin sanat anlayışı üzerindeki etkisi üzerinde de durulmuştur. İkinci bölümde Karakoç'un şiirlerinde yer alan dinî unsurlara ve bu unsurların şâirin şiirlerinde kazandığı manalara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Karakoç'un şiirlerinde yer alan millî unsurlara ve bu unsurların şâirin şiirlerinde kazandığı manalara yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise Karakoç'un şiirlerindeki millî ve dinî unsurlar genel anlamda değerlendirilmiştir. Bu tez ile edebiyatımızda önemli bir yeri olan Abdurrahim Karakoç'un şiirlerinde yer alan dinî ve millî unsurlar ve bu unsurların açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with Abdurrahim Karakoç's life, his understanding of art, his poems in general terms, the religious and national elements in his poems and the meanings of these elements in the poet's poems. Abdurrahim Karakoç is a poet and thinker who lived in Kahramanmaraş, was influenced by the poetry and intellectual climate of this region and reflected this in his poems. The national and religious themes that form the basis of Karakoç's poems, which melt the local's cultural richness and religious view in one pot, are discussed. Karakoç, who lived between 1932-2012, published sixteen poetry books during this time, and many of the poet's poems were included in newspapers and magazines. Karakoç expressed the values he sees in himself and in the society, the failing aspects of society, his cause, belief and the Turkish-Islamic synthesis he dreams of, without fear and without submitting to any pressure. In the introduction, general information about the period in which Abdurrahim Karakoç lived is given. In the first part, Abdurrahim Karakoç's life and his art view in general terms are given. In addition, the effect of the poet's life style on the understanding of art was emphasized, accompanied by interviews with the poet and his relatives. In the second part, the religious elements in Karakoç's poems and the meanings of these elements in the poet's poems are given. In the third part of the study, the national elements in Karakoç's poems and the meanings of these elements in the poet's poems are included. In the conclusion part, national and religious elements in Karakoç's poems are evaluated in general terms. With this thesis, it is aimed to explain the religious and national elements in the poems of Abdurrahim Karakoç, who has an important place in our literature, and these elements.