Erzincan'da suç, suçlu ve hapishane (XIX.yüzyılın sonu - XX. yüzyılın başı)
Crime,criminal and prison in erzincan(End of the 19th century-beginning of the 20th century)
  1. Tez No: 265802
  2. Yazar: MUHARREM USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hapis cezası, Osmanlı yargı sisteminde Tanzimat ile birlikte ağırlık kazanmıştır. Bu nedenle hapishanelerin sayısı Tanzimat Fermanı ve ardından ilan edilen Islahat Fermanı sürecinde hızla artmıştır. Ancak bununla birlikte Osmanlı ceza hukukunda yapılan düzenlemeler neticesinde birçok suçun cezası hapis olarak değiştirilmiştir. Bu değişim Osmanlı ülkesindeki hapishanelerin mevcutlarının hızla artmasına neden olmuştur. Bu durum, beraberinde hapishanelerde fiziki durumun ve sağlık şartlarının gitgide kötüleşmesine sebep olmuştur. Osmanlı Devleti, bu olumsuz tabloyu düzeltmek için 1856 yılından başlayarak yıkılışına kadar sürekli çaba sarf etmiştir.XIX. yüzyıl sonları XX. yüzyılın başlarında Erzincan Hapishanesi'nin de durumu Osmanlı Devleti sınırları içerisindeki diğer hapishanelerden farklı değildir. Erzincan Hapishanesi için ekonomik imkânsızlıklar ve ülkenin savaş ortamında bulunması gibi nedenlerle yeterli ödenek ve personel ayrılmadığından XIX. yüzyılın ikinci yarısında başlatılan ve devletin yıkılışına kadar devam eden hapishane ıslahatı başarılı olamamıştır.
Özet (Çeviri)
Imprisonment has gained weight with the Tanzimat in the Ottoman judicial system. Therefore, the number of prisons increased rapidly with Tanzimat Reform and Islahat Reform declared in the process. But nevertheless, punishment of many crimes has been changed as prison as a result of arrangements made in Ottoman Criminal Law. This changement has led to a rapid increase of the existing prisons in the Ottoman country. This situation, along with the physical conditions and health conditions in prisons has led to worsening steadily. To correct these negative statements, The Ottoman Empire made efforts continuously from the beginning of 1856 to the fall.At the end of XIX century and the beginning of XX century, the situation of prisons of Erzincan within the borders of the Ottoman Empire is not different from other prisons. Due to the factors such as economic problems for Erzincan prison and the environment of war in the country not leaving sufficient appropriations and personel, the prison reform which initiated in the second half of XIX century and continued until the fall of the state failed.