Corpus linguistics theory and design and application of a Turkish corpus
Derlem dilbilim kuramı ve Türkçe dil derlemi tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 265803
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA Ş. AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Derlemdibilim, dilbilimin son yıllarda öne çıkan bir dalıdır. Bu çalışmada derlemdilbilim kuramı ve derlemdilbilimin temel kavramlarına kısaca değinilmiştir.Bu çalışmanın temel amacı, internet üzerinden eri!ilebilen, yetkili kullanıcılarca veritabanına yeni metinler eklenebilen ve çıkartılabilen, bağlam içinde anahtar kelime gösterebilen, platform bağımsız ve Türkçe karakterleri sorunsuz gösterebilen bir derlem oluşturmaktır.Geli!tirilen örnek derlemin kodları çalı!ma içinde verilerek, belirtilen bu temel özelliklere sahip bir derlemi olu!turmak isteyenlere yardımcı olunmaya çalışılmak istenmi!tir.
Özet (Çeviri)
Corpus linguistics is a rapidly developing field in linguistics. In this paper, we aimed to explain the basic concepts of corpus linguistics.The study aims to build a corpus which can be reached via internet which is in- depended of OS, that authenticated users can add or delete data to the corpus database, that can display hit sets in keyword in context (KWIC) view and can serve Turkish characters, which are not exist in English alphabet, without any problems.The code of the sample corpus developed for this study is given in this paper so that researchers can use it freely.