Suça sürüklenen çocukların cezai sorumlulukları ve bu çocuklara özgü suç soruşturması
Cri̇me i̇nvesti̇gati̇on are whi̇ch i̇s dragged on cri̇mi̇nal li̇abi̇li̇ty of chi̇ldren and juveni̇le cri̇mi̇nal i̇nvesti̇gati̇on
  1. Tez No: 358838
  2. Yazar: MURAT KÖKSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN CANER HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
suça sürüklenen çocukların cezai sorumlulukları ve çocuk soruşturmalarında özellik arz eden durumlar oluşturmaktadır. Bu nedenle, özellikle soruşturma aşamasıyla ilgili ülkemizdeki bu alandaki mevzuatları esas alarak, yüksek yargı içtihatlarının yardımıyla konuya ışık tutmaya çalıştık. Tezimizde; genel olarak çocuk kavramını ele aldıktan sonra, çocuk suçluluğu ve nedenlerini açıklayıp, özellikle; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde yer bulan“adil yargılanma hakkı”ve Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme kapsamında“suça sürüklenen çocukların haklarını”ele aldık. Daha sonra, suça sürüklenen çocukların yaş gruplarına göre cezai sorumluluğu, suça sürüklenen çocuklar hakkında soruşturma evresinde görev yapan kurumlar ve soruşturma evresinde özellik gösteren durumları inceledik. Son olarak da; soruşturma evresinde çocuklara uygulanabilecek koruyucu ve destekleyici tedbirler ve koruma tedbirleri ile suça sürüklenen çocuklar hakkındaki suç soruşturmasını sona erdiren halleri inceleyerek tezimizi tamamladık.
Özet (Çeviri)
The essence of our study of crime investigation are which is dragged on criminal liability of children and child pose peculiar situation. Therefore, especially, In our country, we have tried to shed light on the subject with the help of high jurisprudence on the stage of investigation on the basis of legislation in this area. Our thesis; After discussing the concept of children in general, to explain the causes of juvenile delinquency, and, in particular 6 of the European Convention on Human Rights substances found in“the right to fair trial”and the United Nations Convention on the Rights of the Child“under the rights of childrens”forced into crime were discussed. Then, driven to crime, criminal responsibility according to age groups of children, about children who are driven to crime organization involved in the investigation phase and feature situations that have examined during the investigation phase. Finally, we have completed our thesis during the investigation phase protective and supportive measures that can be applied to children and about children who are driven to crime by protection measures to end the criminal investigation to end the criminal examining the cases.