Türkiye'de çevre sorunları bağlamında sivil toplum örgütlerinin işlevsellikleri
Functionalities of non-governmental organizations relating to environmental problems in Turkey
- Tez No: 265807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çevre sorunları sanayi devriminden bugüne artarak ve etkilerini her geçen gün hissettirerek devam ettirmektedir. İnsanın yaşadığı çevresi, onun ayrılmaz bir parçası olduğu için, bu sorunun devlete bırakılamayacak kadar önemli olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır.Sivil Toplum olgusu, Sivil Toplum Örgütleri'nde somutlaşmıştır. Bu örgütler Ülkemizde de özellikle son 20 yılda dernek, vakıf ve başka adlar altında çevre duyarlılıklarını sergilemektedirler.Türkiye'deki çevre örgütlerinin başta kurumsallaşma olmak üzere bir çok sorunu vardır. Bazı çevre örgütleri ise hantal ve devlet organlarına bağımlı biçimde hareket ettiklerinden dolayı yeterince etkin olamamaktadır. Çevre örgütlerinin, çevre sorunlarının yok edilmesi konusunda gerektiği kadar aktif olamadıklarından dolayı kendiliğinden gelişen yerel insiyatif grupları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
From Industrial Revolution to present, environmental problems increased at a tremendous speed. Environment in which peoples live is a crucial part of human beings. So it is very well understood that environment is not only in state?s responsibility.Civil society concept is materialized in the civil society organizations. In Turkey, these organizations which called as association, foundation, etc. became sensitive to environmental issues over last twenty years.In Turkey, environmental organizations have many problems. First of them is problems in institutionalism. Some environmental organizations are clumsy and they move in a way which is very dependent to governmental bodies. So, they can not very influential on issues. Due to inefficiency of environmental organizations some spontaneously developed local initiative groups are emerged.