Geleneksel tıbbın halk üzerindeki etkisi (Adıyaman İli Ören Köyü örneği)
The effect of traditional medicine on community
- Tez No: 265831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HİRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sağlığın sosyoloji alanında kendine bir yer edinmesi, sağlığın sadece fizyolojik bir olay değil aynı zamanda sosyal ve psikolojik bir durum olmasıdır. Sağlık, hem toplumu etkileyen, aynı zamanda toplumdan etkilenendir.Toplumu oluşturan bireylerin inanç ve kültürel birikimleri, demografik ve sosyo ekonomik özellikleri sağlığı etkilemektedir.Bu çalışmanın amacı Adıyaman Ören Köyü'nde yaşayan bireylerin geleneksel tıbbı tercih etme nedenleri, hastalık ile ilgili tutum ve davranışları, modern tıp ve kurumlarına ilişkin bilgi, tutum ve davranışları ile toplumsal faktörlerin bu bilgi, tutum ve davranışları üzerindeki etkisini tespit etmektir.Sonuç olarak; cinsiyet, yaş, eğitim, maddi durum, kültürel değer ve normlar hastalığın nedenleri, geleneksel iyileştiricilere gitme, ilaç kullanımı, tedaviye uyum ve sağlık hizmetlerini kullanma üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For health, having a place in sociology, is not only a physiological aspect but also a social and psychologic case at the same time. Actually, health is a concept that is afffected by the culture of society.Health has been affected by the cultural acumulations, believes, demographics and socio-economic characteristics of society.The main purpose of this project is to find out the reasons why Sivan village prefer treditional theraphies over modern medical treatments, by stating their interests and attitudes in connection with the modern medical institutions, under its social aspects.To sum up, it is clearly understood that demographics, genders, socio-economic situations, cultural diversity and norms are all has a great impact over the process of using medicines and attitudes towards medical services.