Zihinsel engellilerde dini tutum motifleri-Bursa örneği
Religious attitudes of mentally disabled individuals motifs (Bursa sample)
- Tez No: 265830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, Zihinsel engelli bireylerin dini tutum motiflerini belirlemeye yönelik bir araştırma çalışılmıştır. Araştırma, Bursa merkez ilçeleri olan Osmangazi, Yıldırım ve Nilüferdeki Özel Eğitim Merkezlerinde eğitim alan 120 deneğin (ki bunlar zihinsel engelli birey tanısı olan birey) aileleriyle mülakat metodu kullanılarak uygulanmıştır. Bu metotla toplanan verilerin istatistiksel işlemleri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) bilgisayar istatistiksel paket programı ile yapılmıştır.Araştırmada Dini vecibelerini Çok Sık veya Sık yaptığını belirten ailelerin çocukları da daha çok dini tutum veya davranış içerisinde olduğu görülmüştür. Bazı sonuçlar ise daha şaşırtıcı olarak karşımıza çıkmaktadır, mesela Yaratıcı kavramını bazı hafif düzeyde tanısı olan bireylerin bildiğini gözlemledik, fakat orta düzey tanısı olan bireylerin bilmediği bu kavramı ağır düzeyde olan bir bireyin bildiği görülmüştür.Genel olarak dini tutum motiflerinin beklentimiz nispetinde çıktığı bu araştırmada farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin zihinsel engelli tanısı bireylerinin bilgi düzeylerinin birbirine yakın olması bu ailelerin dini vecibelerini yapma sıklığıyla paralel olduğu gözlenmektedir. Denekler, farklı dini tutumlara zihinsel fonksiyonlarının kayıp oranına göre (%) benzer ya da farklı cevaplar vermişlerdir.Sonuç olarak; Bursa ili ile sınırlı bu araştırmanın birbirlerinden farklı tanıları, sosyo-ekonomik durumları ve yaşam şartları olan zihinsel engelli bireylerin oluşturduğu bir örneklem grubudur. Zihinsel engelli bireylerin dini tutumlarına dair yapılan ilk araştırma olmasından dolayı, bundan sonra bu alanda yapılacak tüm çalışmalara temel olacaktır. Araştırmanın sonuçları göstermiştir ki; dini vecibelerini daha sık yapan ailelerinin zihinsel engelli olan çocuklarının dini bilgi ve tutumları dini vecibelerini daha az yapan ailelerin çocuklarından daha çok bilgisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, a research is done on deciding religion pattern of the brain impaired people. Research is done by interview method with 120 subjects? families who have brain-impaired person diagnosis in Impaired Education Centres in Bursa?s districts such as Osmangazi, Yıldırım and Nilüfer. Statistical processes of collected data via this method is done by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) which is a computer statistical package program.It is seen in research that students whose families often or usually practice religion show more religious behaviours. Some results are amazing. For instance, concept of Creator is known by some students who have less diagnosis level, but students who have high diagnosis level know this concept while the ones who have medium diagnosis level do not know the concept.In general, it is noted that knowledge leve of brain-impaired students whose families social and economical levels are different is close to each other means that these students families frequency runs parallel with others in this research that religion patterns are found as expected. Subjetcs reply similiar or different answers to the questions according to their different religion patterns and percentage (%) level of their brain loss.As a result; this research is a sample group who have different diagnosis, social and economical levels and life standards limited with Bursa state border. This research will be fundamental source for future research on this subject because this is the first research on this subject. Research results indicate that the students whose families practice their religious duties more frequently know more knowledge than the ones whose families practice their religious duties less frequently.