Kültürün postmodern örgüt yapılarının oluşumunda etkisi
The cultural effect of establishing postmodern organizations
  1. Tez No: 265879
  2. Yazar: SEMA ALİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Postmodernizm, modernizmin tıkanıklarına karşı bir savaş veya meydan okumaolarak değerlendirilmektedir. Çağımızın rekabetçi ortamında ayakta kalabilmek içinçabalayan işletmelerin bu meydan okuma neticesinde örgüt yapılarında ve insanabakış noktalarında radikal değişiklikler gözlemlenmektedir.Örgütler ve örgüt yapılarının temel taşı olan insan faktörü bu değişimlere kayıtsızkalamamakta ve bu değişimler neticesinde hem kurumsal rekabet stratejisigeliştirmekte hem de çağın gereksinimleri doğrultusunda hareket etmektedirler.Postmodernizm serüveni olağanüstü hız, kapsam ve derinlik çağı olarakbaşladığından, birer sosyal sistem olan örgütler, yapılarında köklü ve kalıcıdeğişikliklilere gitmektedir. Daha esnek, yenilikçi, rekabet üstünlüğü sağlayabilen,bürokratik kademelerini azaltan ve özneyi esas alan yapılar haline dönüşmektedir.Modern dönemlerin aksine ihtiyaçlara yerinde ve anında cevap verebilen, matriksyapıların özelliğini taşıyan, bağımsızlık ve uzmanlık üstünlükleri bulunanpostmodern örgüt yapıları birçok noktada farklılıklar göstermektedir.Çalışmamızın ana konusunu postmodern örgüt yapılarının kültür ile olan ilişkisi vekültür olgusunun etkilerini araştırma oluşturmaktadır. Kültür yapısının değişen kuramveya paradigmalara karşın değerini muhafaza etmesi ve örgüt içi ve dışı ilişkilerdeöneminin hala yüksek olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Postmodernism evaluates by the authorities as a war or a challenge to the social disposal.As a result of the century?s tough area conditions ,the organizastions try to survive and it isobserved that the organization structures make radical changes into their constituon andpoint view to the human being.The organizations and the human being factor which composes corner stone of thestructure, can not be indifferent to this massive changes and as a result of this changingsthey build up strategy of instutional competition and act what the era?s requirements are.The Postmodernsim adventure begins as marvellous speed, profundity and extent age sothe organizations which are one each the social systems, move huge changins int theirstructures. The organizations turn into more flexible, innovative, providing their owncompetitive advantages, decreasing their functional grades and to be predicated on thesubject . Contrast of the modern times, postmodern organization structures can showdiversification at the many points like responsive, having characteristics of matrix structuresand acquire of independency and specialism.Innovation searches now head to the macro level from the micro line about the managementand organization studies .With the becoming antiquated of universal rules in the socialscience, it is attempted to develop more objective, competence and humane theories by thegeneral.Our study aims to define relations between postmodern organizations and its culturalstructures and also its effects on the workings. Culture has been defended its constitutiondespite of the varying and modifiying the times necessities.