Kosova Türk ağızları inceleme - metin sözlük
Kosova Turkish dialects (grammar - text )
- Tez No: 265881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
Bugüne kadar Kosova Türk ağızları ile ilgili yapılan çalışmalarda ağız özellikleri kısaca ele alınıp tanıtılmaya çalışılmıştır. Biz bu çalışmamızda güncel Kosova Türk Ağızlarını 29 kişiden ses kayıt cihazı ile yapmış olduğumuz çalışmalarla derledik. 29 kaynak metin kullanılmıştır.Derlediğimiz bu metinleri ağız özelliklerini yansıtacak şekilde ağız çevriyazısına aktardık. Aktardığımız metinleri tarayarak Kosova Türk Ağızlarının ses bilgisi, şekil bilgisi ve cümle bilgisi örnekleri ile incelemeye çalıştık.Sonuç olarak, Türkiye Türkçesi'nin ve ondan önceki dönem olan Osmanlı Türkçesi'nin devamı niteliğinde olan Kosova Türk Ağızları, aynı zamanda dil etkileşimi açısından da incelenmeye değer görülmektedir.
Özet (Çeviri)
By the nowadays, in the studies about Kosovo Turkish dialect, dialect characteristics tried briefly have been introduced. In this study we collected up-to-date Kosova Turkish dialects from the 29 persons by the record device.Collected this texts were transform to dialect transcription. Scanning the transforming texts we try analyzing Kosova Turkish Dialects sound knowledge, form knowledge and sentance knowledge.Finally, as the continued existence of Turkey Turkish?s and before Ottoman Turkish?s Kosova Turkish Dialects, at the same time seems worth to be analyzed in terms of linguistic interaction