Çağdaş Oğuz diyalektlerinde ünsüz benzeşmeleri
On the assimilation of consonants in modern Oghuz dialects
- Tez No: 314173
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 598
Özet
Bu tezde Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan; İran, Moldova, Irak, Suriye, Gürcistan, Ermenistan, Bulgaristan, Yunanistan, Kosova, KKTC, Makedonya, Romanya, Arnavutluk, Sırbistan ve Bosna Hersek'te konuşulmakta olan Oğuz diyalektlerindeki ?Ünsüz Benzeşmeleri? konusu incelenmiştir.Ünsüz benzeşmeleri incelenirken 270'e yakın Oğuz ağızlarına ait çalışmanın metin bölümleri taranmış, bunun sonucunda Oğuz diyalektlerindeki ünsüz benzeşmeleri, iki ana bölümde ele alınmıştır.Ünsüz Benzeşmeleri Türleri bölümünde benzeşmeler ilerleyici, gerileyici ve karşılıklı benzeşmeler olmak üzere yaygın, belirgin kelime(ler)de ve az görülen benzeşmeler olarak incelenmiştir.Diyalektlere Göre Benzeşmeler bölümünde Türkiye Ağızlarında, Azerbaycan Ağızlarında, Balkan Ağızlarında, Irak Ağızlarında, İran Ağızlarında, Kıbrıs Ağızlarında, Suriye Ağızlarında ve Türkmenistan Ağızlarındaki ünsüz benzeşmeleri incelenmiştir. Ancak asıl inceleme birinci bölümde yapıldığından ikinci bölümde birkaç örnekle yetinilmiştir.Sonuç bölümünde Oğuz diyalektlerindeki ünsüz benzeşmelerinden 3 tanesinin haritası verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I have studied ?Assimilation? in the Oghuz dialects spoken in Turkey, Azerbaijan, Turkmenistan; Iran, Moldova, Iraq, Syria, Georgia, Armenia, Bulgaria, Greece, Kosovo, KKTC, Macedonia, Romania, Albania, Serbia and Bosnia Herzegovina.For the assimilation, I have examined 270 texts written in Oghuz dialects and as a result, I have given assimilation in two main chapters.In the ?Assimilation Types? Chapter, assimilation types have been categorized and studied as progressive assimilation, regressive assimilation and reciprocal assimilation, which are common and as rare assimilations or assimilation only within some specific words.In the ?Assimilation with Regard to the Dialects? Chapter, assimilations in the dialects of Turkey, Azerbaijan, Balkan, Iraq, Iran, Cyprus, Syria and Turkmenistan have been studied. However, as the main study has been made in the first chapter, I have given just a few examples in this second chapter.In the Texts Chapter, I have given examples from the texts I have studies.In the Conclusion, I have given three maps of the assimilations in the Oghuz dialects.